Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce tak, że Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem – mówił podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

“Nasze programy są uznawane, mogę to podkreślić, za jedne z najlepszych na świecie – chronią miejsca pracy, ale chronią też przedsiębiorców” – mówił premier podczas forum gospodarczego Polskiego Funduszu Rozwoju “Tarcza dla polskich firm i pracowników”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Morawiecki podkreślał, że najbliższe miesiące będą trudne. “Ale liczę na to, że Europa Zachodnia odbije się w ciągu tych paru miesięcy, a to dla nas fundamentalnie ważne, bo to oznacza, że polski eksport będzie mógł znowu ruszyć” – powiedział.

Szef rządu porównywał także przyrost bezrobocia w Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych do Polski i zaznaczył, że w Polsce nie ma obecnie do czynienia ze zjawiskiem gwałtownych zwolnień grupowych i gwałtownego wzrostu bezrobocia. Dodał, że wzrost bezrobocia w Polsce był na niskim poziomie – niższym, niż przewidywania instytucji finansowych czy Komisji Europejskiej.

“Te wielkie programy społeczne, na czele z 500+, to przecież oprócz względnego spokoju w czasach kryzysu w wielu polskich rodzinach, oznaczają większy popyt na produkty przedsiębiorców” – zaznaczał.
“Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce, przechować nie tylko miejsca pracy – to fundament, to najważniejsze, ale także moce produkcyjne, zdolności wytwórcze tak, że Polska w tym nowym podziale ról, nowym podziale w ramach globalnych łańcuchów produkcji, dostaw, może zająć miejsce nawet lepsze niż miała przed kryzysem” – ocenił premier.

Zapewniał, że rząd będzie się wsłuchiwać w głos przedsiębiorcom. Dziękował też za współpracę poszczególnym resortom, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i instytucjom finansowym.

“Wszystkie instytucje polskie zrozumiały błyskawicznie, dużo lepiej i szybciej niż wiele zachodnich, że to kryzys bezprecedensowy, że musimy znaleźć odpowiedź jakiej nigdy żaden polski rząd wcześniej nie musiał poszukiwać – jak w krótkim czasie aktywować setki miliardów złotych” – mówił premier.

Informował również, że trwają prace nad kolejnymi elementami wsparcia gospodarki. “Pracujemy z panem prezydentem, żeby kolejne odsłony (tarczy antykryzysowej) dla wszystkich branż były jak najlepsze, jak najbardziej właściwe i jestem przekonany, że taką odpowiedź znajdziemy” – przekonywał Morawiecki.

Premier: Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z kryzysu koronawirusowego
Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z kryzysu koronawirusowego – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty z przedsiębiorcami. Według niego potrzebne będą nowe mechanizmy finansowania projektów innowacyjnych.

Premier przyznał, że bolesne jest to, iż w czasach kryzysu ciężko uzyskać nowe finansowanie z banków na projekty innowacyjne.

“Proszę wziąć jednak pod uwagę, że ten zastrzyk pieniędzy ze strony państwa polskiego, bo to nie są pieniądze unijne, to są w 100 proc. pieniądze państwa polskiego, nas wszystkich, które wkładamy po to, żeby firmy przetrwały, żeby miejsca pracy przetrwały, to również w jakimś stopniu kompensuje potencjalny ubytek finansowania ze strony różnych instytucji finansowych” – mówił.

“Jesteśmy w kontakcie z sektorem finansowym i zwracamy na to uwagę, można powiedzieć (…) ciśniemy również ich, żeby oni (…) wzięli aktywny pozytywny udział w tej fazie wychodzenia z kryzysu” – powiedział.

“Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z tego kryzysu koronawirusowego i dzięki temu będziemy mogli zajmować coraz lepsze miejsca w różnych branżach (…), w tym wyścigu gospodarczym w Europie i na świecie. Tutaj na pewno dla projektów innowacyjnych będą potrzebne nowe, kolejne mechanizmy finansowania, oprócz tych, które już są dostępne” – powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że wychodząc z kryzysu, rządowi zależy też na tym, aby poprzez nowy układ gospodarczy, który wytworzy się w Europie i na świecie, abyśmy zajmowali miejsca coraz bardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, wchodzili w coraz bardziej innowacyjne branże.

“Innowacyjne branże charakteryzują się, zwłaszcza na początku, wysokim ryzykiem (…). Mamy po to właśnie utworzone specjalne fundusze przy PFR , fundusze VC, żeby korzystać z funduszy podniesionego ryzyka dla niektórych przedsięwzięć” – mówił premier. Dodał, że są też fundusze w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które mogą służyć do tego typu projektów. (PAP)

Wtorkowa konferencja z przedsiębiorcami dotycząca wsparcia w wyniku kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa została zorganizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. Wziął w niej udział również prezydent Andrzej Duda oraz przedsiębiorcy – przedstawiciele różnych sektorów gospodarki

pap