Dyrektor finansowy Huawei Meng Wanzhou przegrała w środę kluczową bitwę sądową, ponieważ sąd w Kolumbii Brytyjskiej orzekł, iż jej postępowanie ekstradycyjne do USA może być kontynuowane.

Associate Chief Justice Heather Holmes powiedziała, że ​​przestępstwo, o które Meng jest oskarżana przez amerykańskich prokuratorów, byłoby różwnież uważane za przestępstwo, gdyby miało miejsce w Kanadzie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

48-letni dyrektor finansowy giganta telekomunikacyjnego jest oskarżona przez Waszyngton o  rzekome wprowadzenie w błąd  banków w związku z możliwym naruszeniem amerykańskich sankcji gospodarczych wobec Iranu.

W wydanym w środę 23-stronicowym orzeczeniu Holmes stwierdza, że istotą domniemanego przestępstwa Menga jest właśnie oszustwo. A fakt, że Kanada nie ma takich samych sankcji gospodarczych wobec Iranu jak USA, nie ma tu znaczenia, bo kanadyjskie prawo dotyczące oszustw wykracza poza granice międzynarodowe.

Wstrzymanie ekstradycji Meng poważnie ograniczyłoby zdolność Kanady do wypełniania międzynarodowych zobowiązań w związku z oszustwami i innymi przestępstwami gospodarczymi – uważa sąd.

Orzeczenie niekoniecznie oznacza, że ​​Meng zostanie ekstradowana do USA

Sędzia nadal musi przeprowadzić przesłuchania w celu ustalenia, czy istnieją wystarczające dowody uzasadniające ekstradycję, a Meng twierdzi również, że w momencie aresztowania zostały naruszone jej prawa  .

Menga, jest córką miliardera założyciela Huawei, Rena Zhengfei.

Prawnicy Meng argumentowali, że fakt, iż Kanada nie ma sankcji gospodarczych wobec Iranu, oznacza, że ​​jej rzekome działania nie zostałyby uznane za przestępstwo w Kanadzie, ponieważ żaden bank nie poniósłby straty w identycznych okolicznościach.

 

Chiny wielokrotnie wyrażały oburzenie na Kanadę za aresztowanie Meng.

Chiński rząd wstrzymał import kanadyjskiego rzepaku i mięsa.

W ciągu kilku dni od aresztowania Meng władze ChRL zatrzymały dwóch Kanadyjczyków, którzy mieszkali i pracowali w Chinach, byłego dyplomatę Michaela Kovriga i przedsiębiorcę Michaela Spavora.

 

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ponownie we wtorek wezwał do uwolnienia Meng , podkreślając, że jest to spór polityczny, a nie prawny.

„Strona kanadyjska powinna natychmiast naprawić swój błąd, zwolnić panią Meng i zapewnić jej bezpieczny powrót do Chin w jak najkrótszym terminie, aby uniknąć dalszych szkód w relacjach Chiny-Kanada” – powiedział Zhao na konferencji prasowej.

Departament Sprawiedliwości USA wydał oświadczenie, dziękując rządowi Kanady za „udzielanie pomocy” w sprawie przeciwko Meng.