Premier Alberty Jason Kenney powiedział, że jego prowincja „poważnie rozważy” postępowanie prawne przeciwko Ottawie w związku z niedawnym zakazem niektórych rodzajów karabinów

Wykorzystując  separatystyczne nastroje, Kenney ogłosił w środę szereg środków mających na celu zapewnienie większej kontroli prowincji nad federalnymi przepisami dotyczącymi broni palnej, ponieważ w niektórych regionach narastają frustracje związane z wprowadzaniem nowych ograniczeń.

Premier Justin Trudeau wprowadził 1 maja zakaz  1500 typów uzbrojenia, który natychmiast wszedł w życie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wielu Kanadyjczyków, szczególnie z prowincji zachodnich, takich jak Alberta i Saskatchewan, twierdzą, że zakaz niesłusznie piętnuje i ogranicza prawa przeciętnych Kanadyjczyków, ignorując prawdziwe źródło przestępstw związanych z bronią.

„Niestety niektórzy politycy wolą dążyć do łatwych celów – atakując szanujących  prawo Kanadyjczyków i ich własność – zamiast skupić się na gangach narkotykowych i przemytnikach” – powiedział Kenney. „Takie działania pokazują ogromną przepaść między podejściemi władz federalnych i prowincji do zwalczania przestępczości i odpowiedzialnego posiadania broni”.

Kenney dodał, że wyborcy w Albercie od dawna odrzucają federalne próby zaostrzenia przepisów dot. kontroli broni, twierdząc, że ludzie tworzący politykę federalną często źle rozumieją wagę posiadania broni w społecznościach wiejskich.

„Setki tysięcy mieszkańców Alberty używa broni palnej na co dzień”, powiedział Kenney.

Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi premiera Saskatchewanu Scotta Moe, Kenney wpoinformował, że Alberta rozważy przyjęcie statusu pomocniczego w procesie  prywatnych obywateli, którzy zakwestionowali już zakaz w sądzie.

Rzecznik federalnego ministra bezpieczeństwa publicznego Billa Blaira powiedział, że zakaz zabrania broni palnej, która „czyni niebezpieczne sytuacje śmiertelnymi”, i dzięki niemu Kanadyjczycy mogą czuć się bezpiecznie w miejscu zamieszkania.

W Albercie od dłuższego czasu narastają tendencje separatystyczne.

Coraz wiącej Albertańczyków nawołuje  do głębszej autonomii od Ottawy