Byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski poparli kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego przed II turą wyborów. Według Kwaśniewskiego taki wybór jest “lepszy dla Polski”. Komorowski ocenił, że “trzeba bardziej szukać tego, co nas łączy, niż tego, co nas dzieli”.

“Tym niemniej pogląd na polską demokrację, na miejsce Polski w świecie zachodnim, pogląd na wolność obywateli, wolność podejmowania wyzwań gospodarczych, na problemy naszych działań na rzecz bycia cząstka wspólnoty demokratycznej na świecie, powinny skłonić wszystkich do tego, żeby pomimo czasami różnic, zagłosować na tego, który stwarza większą gwarancję, albo ogromną nawet gwarancję, że będzie respektował te wszystkie sprawy, które w przypadku pewnie nas, były niesłychanie ważne w naszej prezydenturze” – powiedział Komorowski.

Kwaśniewski oświadczył: “Będą głosował na Rafała Trzaskowskiego i proszę o to tych, którzy sympatyzują ze mną, tych którzy na mnie głosowali. Mówię to szczególnie do ludzi lewicy”. Jak przyznał, “są różnice programowe, są różnice życiorysowe, pewnie są też jakieś pretensje”. “Ale w tym momencie ten wybór jest lepszy dla Polski, ten wybór jest wyborem nadziei na to, że Polska zmieni się, że Polska nie będzie taka, jak obserwowaliśmy przez ostatnie pięć lat” – przekonywał.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa Polski, Kwaśniewski stwierdził, że urzędujący prezydent “zgadzał się na niedorzeczne eksperymenty poprzedniego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

Jak przekonywał, “dzisiaj nowy prezydent może te sprawy uspokoić i uporządkować”. “Wierzę, że Rafał Trzaskowski będzie miał wiele dobrych pomysłów i wystąpi z inicjatywami ustawodawczymi, i wiem, że swoim wetem zahamuje to, co będzie zagrażało polskiej demokracji, wolnościom obywateli” – dodał Aleksander Kwaśniewski.