Trzy z siedemnastu szkół medycznych w Kanadzie stawiają sobie za cel wsparcie edukacji ciemnoskórych studentów. Poza szkołą medyczną w Toronto w tym roku akademickim proces naboru przyjazny osobom ciemnoskórym wprowadziły jeszcze dwie uczelnie – University of Alberta i University of Calgary.

Jaycie Dalson studiowała nauki biomedyczne w Ottawie, gdy zobaczyła zdjęcie absolwentów prestiżowego programu medycznego na University of Toronto. Na 270 osób tylko jedna była ciemnoskóra. Postanowiła złożyć aplikację poprzez wprowadzony w 2017 roku Black Student Application Program. Dostała się, wraz z 25 innymi ciemnoskórymi kandydatami.
Wymagania dotyczące wiedzy w Black Student Application Program są takie same jak w zwykłych procedurach naboru na studia. Różnica polega jednak na tym, że rozmowy kwalifikacyjne i ocenę prowadzą ciemnoskórzy.

Dr Remo Panaccione, dyrektor ds. rekrutacji w Cumming School of Medicine w Calgary, tłumaczy, że chodzi o to, by wyeliminować wpływ jakichkolwiek uprzedzeń. Dodaje, że na większej liczbie ciemnoskórych lekarzy zyskują pacjenci. Dlatego studenci powinni wywodzić się z różnych grup etnicznych i odzwierciedlać różnorodność populacji, której będą służyć. Panaccione mówi, że w ciągu ostatniej dekady zaczęto zwracać na to uwagę, patrzeć też na tzw. umiejętności miękkie. Szkoły medyczne tworzyły programy dla ludności rdzennej.

Gbolahan Olarewaju próbował się dostać na medycynę w 2015 i 2016 roku. Nie było wtedy specjalnego procesu aplikacyjnego dla osób ciemnoskórych. Teraz w październiku będzie zaczynał drugi rok studiów na Universtiy of British Columbia, który do tej pory takiego procesu nie wprowadził. Na jego roku jest 288 studentów, a tylko on ciemnoskóry.
Olarewaju, który jest przewodniczącym Black Medical Students’ Association of Canada, uważa, że szkoły medyczne powinny zbierać dane o rasie kandydatów – wszystkich, a nie tylko tych przyjętych. Dzięki temu mogłyby skuteczniej likwidować bariery. Association of Faculties of Medicine of Canada zaczęło stopniowo wprowadzać ankiety dla kandydatów zawierające pytania o pochodzenie etniczne, status społeczno-ekonomiczny, zdrowie i majątek.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU