Nieco ponad jeden procent mieszkańców Ontario – około 160 000 osób – zostało zarażonych i wyzdrowiało z nowego koronawirusa do końca czerwca, twierdzi Public Health Ontario po przeprowadzeniu testów tysięcy próbek krwi pobranej od krwiodawców

Agencja podała, że ​​z ponad 7000 próbek krwi przebadanych w czerwcu 79 wykazało obecność przeciwciał COVID-19, co wskazuje na występowanie 1,1 procent po dostosowaniu do cech populacji Ontario.

Laboratorium wykazało wyższą częstość występowania przeciwciał wśród osób w wieku 80 lat i starszych (2,6 procent) oraz brak obecności przeciwciał u dzieci poniżej dziewiątego roku życia.

Badania krwi wyszukują przeciwciała powstałe, gdy dana osoba skutecznie zwalczy infekcję.

Fakt, że ponad cztery razy więcej osób może wykazywać dowód wcześniejszej infekcji COVID-19 we krwi, wynika z różnych czynników, w tym z braku dostępu do testów oraz z faktu, że wiele osób doświadcza infekcji z niewielkimi lub żadnymi zauważalnymi objawami.

Podobne badanie serologiczne przeprowadzone w Nowym Jorku wykazało, że nawet 20 procent ludzi w rejonie Nowego Jorku wykazało obecność przeciwciał COVID-19, mimo że mniej niż trzy procent mieszkańców kiedykolwiek uzyskało wynik pozytywny podczas testów PCR.

Public Health Ontario twierdzi, że ponieważ wytworzenie przeciwciał w krwiobiegu zajmuje tydzień lub dwa, możliwe jest, że niektóre próbki krwi mają wynik negatywny, mimo że zostały pobrane od osób zakażonych w tym czasie COVID-19.

Są też osoby, u których przeciwciała po zwalczeniu infekcji są niewystarczające, aby można je było wykryć w badaniu krwi.

Public Health Ontario stwierdziło, że próbki krwi przetestowane w badaniu zostały przesłane do celów innych niż zakażenie COVID-19, dlatego informacje identyfikacyjne zostały usunięte ze wszystkich próbek przed ich przetestowaniem.

Stwierdzono, że nadal nie może powiedzieć, czy obecność przeciwciał COVID-19 uodporniła kogoś na przyszłą infekcję.