Guangzhou, Guangdong Province, China, 06 February 2020. EPA/ALEX PLAVEVSKI Dostawca: PAP/EPA.

Wirus SARS-CoV-2 został wykryty w opakowaniu mrożonych skrzydełek kurczaka importowanych z Brazylii do chińskiego miasta Shenzhen. Lokalne władze obawiają się, że zanieczyszczone dostawy żywności mogą przyczynić się do wybuchu kolejnych ognisk epidemii.

Lokalne centra kontroli chorób przetestowały próbkę pobraną ze skrzydełek kurczaka w ramach rutynowych badań przesiewowych przeprowadzanych na importowanych od czerwca mięsie i owocach morza. Pozytywny wynik testu pojawił się dzień po tym, jak na opakowaniach mrożonych krewetek z Ekwadoru znaleziono ślady koronawirusa. Chiny zintensyfikowały kontrole w portach w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa importowanej żywności.

Władze miasta Shenzhen prześledziły kontakty wszystkich osób, które mogły mieć styczność z potencjalnie skażonymi produktami spożywczymi i każdy został poddany testom na obecność wirusa. Wyniki okazały się negatywne. Zdaniem brazylijskiego eksportera trudno stwierdzić na jakim etapie i w jakich okolicznościach doszło do zakażenia mięsa.

Wirusy mogą przetrwać do dwóch lat w temperaturach minus 20 stopni Celsjusza, ale naukowcy twierdzą, że jak dotąd nie ma mocnych dowodów na to, że koronawirus, powodujący COVID-19, może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem mrożonej żywności.

Źródło: Medexpress Reuters