Po rezygnacji ze zorganizowania Canadian National Exhibition (CNE) w tym roku przyszłość wystawy stoi pod znakiem zapytania. Odwołanie 18-dniowej imprezy przyniosło stratę w wysokości 6 milionów dolarów.

Wystawa odbywała się na Exhibition Place niemal nieprzerwanie od 142 lat. Została odwołana raz w czasie drugiej wojny światowej.

CNE Association (CNEA), ogranizacja non-profit odpowiedzialna za wystawę, chce, by rząd dofinansował przedsięwzięcie, by nie zniknęło z kalendarza tradycyjnych dorocznych imprez w Toronto. Darrell Brown, dyrektor wykonawczy CNE, napisał w oświadczeniu, że rządowe programy pomocowe najczęściej niestety omijają targi, wystawy i wsparcie stowarzyszeń rolniczych, tymczasem przed tym sektorem stoją teraz ogromne wyzwania. 90 proc. rocznych dochodów w przypadków wystaw i targów wypracowywane jest przez kilka lub kilkanaście dni w roku. Przekazanie 6 milionów dolarów na rzecz CNE w formie grantu pozwoli na wygenerowanie dochodu w wysokości 128 milionów rocznie. To inwestycja w regionalną gospodarkę i turystykę, ocalenie 5000 sezonowych miejsc pracy, w tym także miejsc pracy dla młodzieży, wsparcie artystów, sprzedawców i przedsiębiorców, tłumaczył Brown.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CNEA pracuje nad zabezpieczeniem pożyczki, która pozwoliłaby na załatanie dziury w budżecie targów. Bez pożyczki pokrycie kosztów operacyjnych w 2021 roku będzie niemożliwe.

Do tej pory CNE odwiedzało rocznie ponad 1,4 miliona osób.

W przyszłym roku według planu wystawa miałaby się rozpocząć 20 sierpnia i potrwać do 6 września.