O godzinie 10:00 w całym kraju rozpoczęły się blokady dróg: rolnicy z OPZZ i AGROunii protestowali w ten sposób przeciwko przygotowanej przez PiS i popartej publicznie przez Jarosława Kaczyńskiego “Piątce dla zwierząt”.

 

Protesty odbywały się we wszystkich regionach: czasem były to typowe blokady, czasem powolne przejazdy kolumn traktorów, a czasem rolnicy spowalniali ruch, przechodząc przez pasy.

Na kilka minut rolnicy zablokowali rondo im. Romana Dmowskiego w centrum Lublina. Kilkadziesiąt samochodów stanęło na wjazdach na rondo, a protestujący wysiedli z aut i chodzili po przejściach dla pieszych. Trzymali biało-czerwone flagi, z głośników odtworzono “Rotę”, a pod Masztem Niepodległości ustawiono transparent: “Cała wieś mówi ‘nie’ Piątce Kaczyńskiego”.

“Przepraszamy mieszkańców, musieliśmy to zrobić. Jeśli nic się nie zmieni, to przyjedziemy tu wkrótce ciągnikami” – mówił przez megafon jeden z protestujących.

W Warmińsko-Mazurskiem 14 ciągników i 9 samochodów osobowych jeździło wolnym tempem trasą krajową nr 16 na odcinku z Samborowa do Iławy. Kolumna ciągników spowalniały również ruch w Nowym Mieście Lubawskim na trasie nr 15: od skrzyżowania ulic Kopernika z Mickiewicza do ronda, z kolei na “15” w Sampławie protestujący chodzili po przejściu dla pieszych.

Jeszcze w przeddzień akcji jej organizatorzy nie chcieli ujawnić, gdzie konkretnie pojawią się blokady – wymieniali jedynie regiony, w których będzie ich najwięcej.

Tydzień wcześniej wyłożyli przed Sejmem 356 główek kapusty: wbito w nie tabliczki z nazwiskami 356 posłów, którzy poparli projekt w sejmowym głosowaniu.

16 września protestujący pojawili się z kolei przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Poseł Krzysztof Bosak z konfederacji napisał na FB: Dziś #ProtestRolników w całej Polsce. Niszczeni przez PiS hodowcy i pracownicy branż powiązanych wyszli na ulice, żeby walczyć o swoje z tymi, którzy z ich głosami wskoczyli na najwyższe stołki. Jako #Konfederacja, byliśmy z rolnikami na ich protestach w tej sprawie i całkowicie, od początku, popieramy ich stanowisko. Walczą o swoją przyszłość, a my wspierajmy ich na wszelki możliwy sposób. Wspieramy wolność gospodarowania, hodowlę, branżę mięsną, bronimy prawa naturalnego i zdrowego rozsądku w podejściu do zwierząt. Stop #PiątkaPrzeciwRolnikom! Musimy bronić polskiego rolnictwa i całej gospodarki przeciwko antypolskiej koalicji PiS-PO-Lewica, która chce zniszczyć polską wieś! #NaprzódPolsko