Dzienna liczba zgonów, rzekomo w wyniku pandemii w Ontario, obejmuje osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale niekoniecznie zmarły z powodu wirusa.

Dokładna liczba osób mieszczących się w tej kategorii nie jest znana  i nawet nie jest osobno liczona. – pisze w Toronto Sun Anthony Furey.

The Sun był w stanie potwierdzić te informacje po rozmowie z trzema najbardziej dotkniętymi kryzysem jednostkami zdrowia publicznego w Ontario – Toronto, Ottawa i Peel Region.

„Dane dotyczące śmiertelności przesyłane do Ministerstwa i zgłoszone w panelu / raportach (Ottawa Public Health) reprezentują liczbę mieszkańców Ottawy z potwierdzonym COVID-19, którzy zmarli” – wyjaśnił rzecznik zdrowia publicznego w Ottawie w e-mailu. „Nie wskazują, czy COVID-19 był przyczyną śmierci i nie możemy tego tak wnioskować”.

Według lokalnych jednostek służby zdrowia taki proces raportowania jest wymagany przez prowincję.

„Toronto Public Health w dalszym ciągu postępuje zgodnie z prowincjonalną definicją klasyfikacji zgonów spowodowanych COVID-19” – powiedziała dr Vinita Dubey, współpracownik Toronto ds. Zdrowia. „Oznacza to, że wszystkie osoby, które zmarły z  COVID-19, ale niekoniecznie w wyniku COVID-19, są uwzględniane w liczbie przypadków zgonów z powodu COVID-19 w Toronto”.

Częścią wyzwania jest to, jak trudno jest ogólnie określić przyczynę śmierci osób starszych, które mogą cierpieć na wiele dolegliwości.

Oznacza to, że z prawie 3000 mieszkańców Ontario, których zgony są uwzględnione w prowincyjnych danych dotyczących przypadków COVID-19, nie wiadomo, ilu z nich faktycznie zmarło z powodu COVID-19.

Jednak eksperci ostrzegają, że istnieją powody, dla których liczby są liczone w ten sposób.

Dr Vivek Goel, były prezes i dyrektor generalny Public Health Ontario, tłumaczy, że ustalenie, czy ktoś zmarł z powodu COVID-19 czy z innego, może być trudne” – wyjaśnia – ponieważ COVID-19 ma cięższy przebieg u osób z wcześniej istniejącymi chorobami; u osoby z chorobą płuc, u której wystąpi COVID, trudno będzie ustalić, który przyczynił się bardziej”.