Pieniądze z zapomogi CERB używane są na wiele nielegalnych rzeczy w tym zakupy broni przez gangsterów – wykazało śledztwo gazety “The Sun”. Inni wiążą z nagłym przypływem gotówki rozdawanej przez rząd falę śmierci z powodu przedawkowania narkotyków

Dziesiątki członków gangu wykorzystywało cotygodniowe czeki rządowe w wysokości 500 dolarów, aby poprawić uzbrojenie i zdobyć nielegalną broń krótką przemycaną do kraju z USA, podały źródła Toronto Sun.

Zwiększona siła ognia doprowadziła do większej liczby strzelanin, ponieważ zmienia się równowaga siły w wojnach między gangami

Również kontrole uliczne przeprowadzane przez policję zostały znacznie ograniczone w ostatnich latach, więc członkowie gangów swobodnie noszą teraz broń przy sobie, zamiast wyciągać z kryjówek tylko na akcje.

„Kiedy jeżdżą po mieście i napotykają inny samochód z członkami rywalizującego gangu w środku, natychmiast zaczynają strzelać” – dodaje źródło. „Zakładają, że druga strona też jest uzbrojona.

Inne źródło zwróciło uwagę, że liczba strzałów również dramatycznie wzrosła w ostatnich latach.

„Kiedyś oddawano od sześciu do dwunastu strzałów” – mówi źródło. „Teraz liczba wystrzelonych pocisków wzrosła od 20 do 30 do 40, co zwiększa zagrożenie dla niewinnych osób postronnych z powodu nieudanych strzałów”.

Podczas uroczystości upamiętniającej zabitego rapera Dimarjio Jenkinsa, znanego również jako Houdini, 9 czerwca członkowie dwóch walczących frakcji oddali do siebie prawie 60 strzałów na obszarze Jane St.-Wilson Ave.

Toronto jest obecnie na prostej drodze do przekroczenia zeszłorocznego rekordu 492 strzelanin.

Na dzień 13 października statystyki Toronto Police pokazują 402 strzelaniny, w porównaniu z 370 strzelaninami w tym samym okresie w 2019 roku.

Tylko w sierpniu było 70 strzelanin – średnio ponad dwie dziennie.

CERB wywarł też dramatycznie negatywny efekt w środowisku narkomanów, gdzie nagle ludzie żyjący z zapomogi czy nie pobierający żadnych świadczeń uzyskali możliwość natychmiastowego otrzymywania 2 tys. dol. miesięcznie a czasem większej kwoty.  Dało to możliwość jednorazowego zakupu większej ilości narkotyków i wywołało falę przedawkowań, czasem śmiertelnych.