Premier Justin Trudeau popiera hinduskich rolników, którzy chcą “pokojowo protestować”, ale już nie reaguje tak otwarcie, gdy inne “pokojowe protesty” odbywają się na jego podwórku. Wiele jest przypadków, gdy Kanadyjczycy za takie demonstracje są aresztowani i karani.

W Delhi trwa strajk rolników. Trudeau był pierwszym światowym liderem, który poparł strajkujących. ” Kanada zawsze będzie stać na straży prawa do pokojowych protestów”, powiedział. Rolnicy nie zgadzają się z proponowaną ustawą, która ma znosić regulacje odnoszące się do cen zboża. Obawiają się, że w takiej sytuacji pozostaną na łasce wielkich korporacji.

Trudeau wypowiadał się podczas wirtualnych obchodów urodzin Guru Nanak Dev Ji, założyciela sikhizmu. “Wierzymy w znaczenie dialogu, dlatego staramy się docierać do indyjskiego rządu i wyrażać swoje obawy”.

Poniżej kontynuacja tekstu

Tymczasem ontaryjski poseł niezależny, Randy Hiller, został postawiony w stan oskarżenia po tym, jak zorganizował dwa wiece przeciwko lockdownowi przed budynkiem legislatury. Dalej 32-letnia kobieta została zatrzymana za organizację pokojowego protestu, w którym uczestniczyło ponad 100 osób, podczas gdy zgodnie z restrykcjami zgromadzenia były ograniczone do 10. Hillerowi i kobiecie grożą kary od 10 000 do 100 000 dolarów. W Saskatoon mężczyzna, który pomagał zorganizować protest antymaskowy dostał mandat na 2800 dol. Premier Brian Pallister zganił uczestników protestu i postraszył ich, że będą dostawać mandaty pocztą. Kościołom nie pozwala się odprawiać “mszy samochodowych”.

W Kanadzie jak dotąd potwierdzono 394 000 przypadków COVID-19. W Indiach – ponad 9,4 miliona.