Health Canada zatwierdziła szczepionkę Moderna przeciwko COVID-19

„Przedstawione dane potwierdzają skuteczność szczepionki Moderna COVID-19, jak również jej bezpieczeństwo” – stwierdza Health Canada w komunikacie  upoważniającym do stosowania szczepionki w przypadku osób powyżej 18 roku życia.

„Nie zidentyfikowano żadnych ważnych problemów związanych z bezpieczeństwem ani zagrażających życiu zdarzeń niepożądanych (AE) czy zgonów związanych ze szczepionką”.

Moderna to druga szczepionka COVID-19 zatwierdzona przez Health Canada.

Departament zatwierdził wcześniej 9 grudnia szczepionkę wyprodukowaną przez amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech i jest ona już podawana w niektórych częściach kraju osobom z grup o wysokim priorytecie, w tym pracownikom służby zdrowia.

Zatwierdzenie Moderna oznacza, że ​​szczepienia można teraz rozpocząć w północnych, odległych i tubylczych społecznościach, które nie otrzymały żadnych dawek szczepionki Pfizer-BioNTech, ponieważ brakuje im sprzętu do zamrażania niezbędnego do bezpiecznego jej przechowywania w -70 ° C.

Natomiast szczepionka Moderna może być przechowywana w zwykłych temperaturach zamrażania.

Kanada otrzyma do 168 000 dawek szczepionki Moderna przed końcem grudnia.

W zeszłym tygodniu premier Justin Trudeau powiedział, że dostawy rozpoczną się w ciągu 48 godzin od autoryzacji Health Canada.

Dane wykazały, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki były spójne pod względem wieku, płci i pochodzenia etnicznego.

Health Canada ostrzega, że ​​ludzie nie powinni przyjmować szczepionki, jeśli są uczuleni na którykolwiek z jej składników lub jeśli obecnie mają objawy COVID-19.

Szczepionka nie jest jeszcze zalecana do stosowania u dzieci, ponieważ testy na nastolatkach rozpoczęły się dopiero w grudniu, a testy na dzieciach poniżej 12 roku życia rozpoczną się dopiero w przyszłym roku.

Podobnie jak szczepionka Pfizer-BioNTech, zastrzyk Moderny wymaga dwóch dawek, aby uzyskać maksymalną odporność. Dwie dawki należy przyjąć w odstępie miesiąca.

Szczepionka wykorzystuje technologię mRNA – technologię, która kieruje komórki do produkcji białek, które wyzwalają odpowiedź immunologiczną w celu zapobiegania lub zwalczania wirusa, który powoduje COVID-19.

W sierpniu Kanada złożyła zamówienie na 20 milionów dawek produktu Moderna.

Na początku tego miesiąca minister zamówień Anita Anand ogłosiła, że ​​rząd skorzysta ze swojej opcji kontraktowej na 20 milionów kolejnych zastrzyków w 2021 roku. Kanada może jeszcze kupić do 16 milionów dawek.