Health Canada wycofało z użytku produkty do dezynfekcji rąk, które były używane w niektórych szkołach w Quebecu, a także sprzedawane przez internet i w tradycyjnych sklepach w Quebecu i Ontario. Chodzi o produkty firmy Atoms F.D. Inc, które w swoim składzie mają 0,3 proc.  chlorku benzalkoniowego. Środki te mają w nazwie słowa “Anti-Microbe” lub opatrzone są numerem Drug Identification Number (DIN): 02248351.

Produkty zostały wycofane, ponieważ stężenie chlorku benzalkoniowego było dwa razy większe niż dopuszczalne do użytku domowego. Health Canada ostrzega, że w przypadku codziennego stosowania substancji o wyższym stężeniu może pojawić się suchość i swędzenie skóry, a także złuszczanie się skóry.

Atoms F.D. Inc ma wycofać produkty i zmienić opisy na etykietach, tak by zawierały informację, że mogą być wykorzystywane do celów przemysłowych.

Poniżej kontynuacja tekstu

Wycofane są następujące środki: Anti-Microbe, sprzedawany przez Atoms F.D. Inc; 32 Anti-Microbe, sprzedawany przez Groups BOD; Essence 360 Anti-Microbe, sprzedawany przez Essence360 International; Nutra One Anti-Microbe, sprzedawany przez Nutra One Inc.; Paoch Anti-Microbe, sprzedawany przez Entreprise Paoch Inc.; Produits Bio-Expert Anti-Microbe, sprzedawany przez Produits Bio-experts Inc.; Trilux Anti-Microbe, sprzedawany przez Trilux; Yunisan Handzo, sprzedawany przez Arclay Natural Technologies Inc.

Należy też zwrócić uwage na oznaczenie DIN 02248351. Wskazane produkty powinny być oddane do miejscowej apteki lub wyrzucone zgodnie z wytycznymi dotyczącymi utylizacji chemikaliów.