Setki tysięcy klientów we wschodniej Kanadzie są pozbawione prądu, ponieważ posttropikalny sztorm Fiona spowodował huraganowe wiatry i ulewy na znacznych połaciach Nowej Szkocji, Wyspy Księcia Edwarda, Nowego Brunszwiku i Wysp Magdalen w Quebecu.

Fiona dotarła na ląd w Nowej Szkocji krótko po 4 rano AT pomiędzy Canso i Guysborough.

Canso Causeway, która łączy Cape Breton z kontynentalną Nową Szkocją, jest zamknięta dla pojazdów wyższych niż 2.9 m.

Do godziny 6:55 ponad 410 000 odbiorców Nova Scotia Power było pozbawionych prądu. Firma twierdzi, że ma ponad 525 000 klientów.

Maritime Electric z PEI informuje, że ponad 82 000 z ponad 86 000 klientów jest pozbawionych prądu.

NB Power zgłosiło ponad 45 000 awarii, skoncentrowanych na południowym wschodzie prowincji.

W tweecie Environment and Climate Change Canada informuje, że największa prędkość wiatru odnotowana w Nowej Szkocji wynosiła 179 km/h w Arisaig, na północ od Antigonish na wybrzeżu Nowej Szkocji.

Environment Canada poinformowało, że Fiona dotrze do Quebec Lower North Shore i południowo-wschodniego Labradoru późną  nocą w sobotę.
Environment Canada ostrzega, że opady deszczu będą znaczne, szczególnie na północ i zachód od toru Fiony, gdzie mogą doprowadzić do powodzi. Na niektóre obszary może spaść nawet 200 milimetrów deszczu. Około 120 milimetrów zostało już potwierdzone w niektórych stacjach pogodowych we wschodniej Nowej Szkocji do 3 nad ranem

Fale wzdłuż wschodniego wybrzeża Nowej Szkocji mogą osiągnąć wysokość ponad 10 metrów, a  wzdłuż południowej Nowej Fundlandii nawet więcej. „Fale nad wschodnimi częściami Zatoki Świętego Wawrzyńca i Cieśniny Cabota mogą przekraczać 12 metrów” – ostrzega Environmental Canada.

„Największym ryzykiem powodzi przybrzeżnych będzie połączenie fali sztormowej z dużymi falami przemieszczającymi się na lądzie” – powiedział Environment Canada.