W czasie pandemii od marca Ontario wstrzymało wykonywanie okresowych badań wzroku i innych testów, które normalnie musieli przechodzić seniorzy po 80 roku życia, by odnowić prawo jazdy. Osoby w tym wieku muszą odnawiać prawo jazdy co dwa lata. Przechodzą wtedy badanie wzroku, uczestniczą w sesji edukacyjnej, sprawdzane są ich notowania w bazach policyjnych, zdarza się też, że muszą podejść do testu z jazdy. W obecnych warunkach wystarczy jednak złożenie wniosku o odnowienie prawa jazdy przez internet. Wszelkie badania i sprawdziany zostały zawieszone w imię unikania zgromadzeń.

Dr Hall Chew, okulista z Sunnybrook Health Sciences Centre i profesor z University of Toronto, ocenia, że sytuacja jest trudna. Seniorzy po osiemdziesiątce z jednej strony są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o COVID-19, z drugiej jednak ich zdolność do prowadzenia pojazdów w tym wieku może być już zaburzona. Osiemdziesięciokilkulatek za kółkiem, który nie przeszedł badań okresowych, może stanowić zagrożenie na drodze zarówno dla siebie, jak i dla innych. W ogóle w czasie pandemii osoby starsze rzadziej chodzą do okulisty, dlatego też mniej jest okazji do stwierdzenia, że ktoś nie powinien już prowadzić auta. Zdaniem Chew co najmniej badania okulistyczne jako niezbędne do odnowienia prawa jazdy powinny być utrzymane. Lekarz uważa, że można by je było bezpiecznie zorganizować w formie wirtualnych konsultacji lub w punktach Service Ontario.

Dr Barry Goldlist, geriatra z University Health Network i profesor medycyny na University of Toronto, twierdzi, że badania dla seniorów powinny być uznawane za niezbędne usługi. Pyta, dlaczego rząd po prostu je odwołał, podczas gdy inne “niezbędne usługi” znajdują sposób na funkojonowanie w czasach koronawirusa. Goldlist dodaje, że prawa jazdy odnawiane przez internet powinny być ważne tylko przez pół roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ministerstwo transportu przypomina, że przez internet można odnowić prawa jazdy, które straciły ważność po 1 marca 2019 roku.