Obecnie w Toronto w przygotowaniu jest ogromna liczba projektów mieszkaniowych, ale jednym z najbardziej znaczących może być Grand Central Mimico.

W 2016 roku na skutek inicjatywy radnego Petera Milczyna, miasto przyjęło uchwałę o rewitalizacji sporego obszaru Mimico. Chodziło o to, by stare i bardzo zaniedbane tereny miejskie zajmowane głównie przez zrujnowane fabryki i warsztaty, przekształcić w nowe tereny mieszkalne i obszary zieleni, zwiększając w ten sposób atrakcyjność tego rejonu oraz przynosząc miastu znaczny wpływ z podatków.

Projekt ten otrzymał również aprobatę obecnego rządu prowincyjnego, co pozwala na przyspieszenie prac nad zmianami wymaganymi w przepisach zoningowych Toronto.

Poniżej kontynuacja tekstu

Kompleks nazwany Grand Central Mimico  zajmie teren około 60 akrów oraz 12-akrowy park (obecnie już w budowie przez Toronto). Projekt ten będzie realizowany głównie przez Vandyk Properties i przyczyni się do rewitalizacji sporej części Mimico – wzdłuż istniejącej linii GO (po północnej stronie), od ulicy Royal York do Park Lawn (Mistic Point). To część miasta, która obecnie jest bardzo zaniedbana i stanowi zespół   starych budynków fabrycznych. Celem rewitalizacji okolicy jest stworzenie „spójnego, nowego miejskiego doświadczenia” (master planned community). Cały projekt obejmie dziewięć wież (około 3000 mieszkań) oraz setki tysięcy stóp kwadratowych powierzchni biurowej i handlowej. Będzie także posiadał własne połączenia tranzytowe i nową, wielofunkcyjna ścieżkę „greenway” dla piechurów i rowerów – długości 1,25 km wzdłuż trasy kolejowej. Ten rejon ma bardzo strategiczne położenie i pozwoli na stworzenie wielu nowych mieszkań, bardzo dogodnie położonych w relacji do centrum Toronto.

Dzięki renowacji istniejącej stacji Mimico GO (na koszt dewelopera) i podpisanemu kontraktowi z Metrolinx, cały ten rejon zostanie świetnie połączony zarówno z downtown (tylko 2 stacje do Union Station i 1 stacja do Exibitions), jak i z Mississauga i Oakville. Oczywiście nie zniknie łatwy dostęp do Gardinera i do Lakeshore, gdzie można skorzystać z oferty wielu lokalnych biznesów.

Zrozumiałe jest, że realizacja całej inwestycji zajmie lata i będzie finalizowana etapami, przy czym sprzedaż mieszkań w pierwszej z trzech wież mieszkalnych rozpocznie się już wkrótce. W pierwszym oferowanym do sprzedaży budynku – Buckingham – znajdzie się 751 lokali, klub towarzyski z wieloma salonami, sale kinowe, placówki handlowe (w tym sklep spożywczy), zewnętrzne tarasy, SPA z siłownią, studio yogi, łaźnia parowa i więcej udogodnień, pozwalających na życie w komforcie.

Oczekuje się, że odnowiony Mimico GO zostanie ukończony do 2023 roku, a cały projekt (wszystkie 9 wież) do połowy 2030 roku. Oczywiście znamy życie i często zdarzają się opóźnienia, które tak naprawdę, jeśli ktoś kupuje mieszkanie jako inwestycję, zwykle wpływają korzystnie na przyrost cen!

Projekt Grand Central Mimico wywołał też ogromne zainteresowanie wśród konkurencyjnych firm deweloperskich. Kilka z nich bardzo aktywnie skupuje obecnie nieruchomości w tej okolicy, by również skorzystać z możliwości jakie stworzył rząd (ułatwienia w przepisach zoningowych). Ten ruch spowoduje, że cały ten rejon miasta ulegnie poważnym zmianom urbanistycznym (mamy nadzieję, że na lepsze) i stanie się bardzo atrakcyjnym do zamieszkania miejscem.

Kilka dni temu, wraz z grupą wybranych Platinium VIP Agents, odbyliśmy spotkanie z Johnem Vandykiem w siedzibie jego firmy i mieliśmy okazję zapoznać się z tym projektem. W pierwszej fazie sprzedaży dostęp do niego uzyska tylko limitowana grupa agentów. Miło mi oznajmić, że Domator Team jest w tej uprzywilejowanej grupie.

Sprzedaż zacznie się już niedługo, i wkrótce będę znał więcej szczegółów. Ale już teraz wszystkich zainteresowanych tym projektem zapraszam do kontaktu przez e-mail 2780007@gmail.com lub poprzez stronę www.czaplinski.ca Wszyscy Państwo, którzy się wpiszą na naszą listę zainteresowanych, będą informowani na bieżąco o terminie rozpoczęcia sprzedaży oraz otrzymają plany i ceny, kiedy tylko my je uzyskamy.

Ceny, według Johna Vandyka, powinny kształtować się średnio na poziomie $1,000 za stopę kwadratową. Za mniejsze mieszkania wyjdzie to trochę więcej, za duże mieszkania mniej. Ale co istotne – ceny te będą niższe o około $300 – $400 za stopę niż przy innych projektach obecnie sprzedawanych w centrum Toronto. Biorąc pod uwagę, że mieszkania będą przybierały na wartości (poprzez spodziewaną inflację oraz napływ imigracji), należy się spodziewać, że ceny wzrosną przynajmniej do cen mieszkań obecnie sprzedawanych w downtown.

W chwili obecnej trwają bardzo intensywne prace wykończeniowe SALES OFFICE, w którym dostępne będą modele oraz plany projektu. Z deweloperem współpracują znane i prestiżowe firmy architektoniczne. Cały rejon będzie budowany z myślą o ruchu pieszym i rowerowym i znajdzie się w nim wiele małych sklepików, biura, salony sportowe i restauracje. To wszystko ma służyć mieszkańcom tego kompleksu, ale również odnowiona i kompletnie przebudowana stacja GO powinna przyciągnąć mieszkańców z innych okolic GTA. Z pewnością wpłynie to na atrakcyjność życia i biznesu w tym rejonie miasta.

Wszystkich zainteresowanych jeszcze raz proszę o kontakt i wpisywanie się na naszą listę, bo warto! Jak zawsze w takich przypadkach ci, co kupują jako pierwsi, zwykle zyskują najwięcej!

Maciek Czapliński

905 278 0007