Przesyłam kolejny materiał do kompletu przepisów świątecznych, czas leci i nawet nie spostrzeżemy się jak nadejdzie Wielkanoc a to polskie tradycyjne święta. Zaczynam od ciast które są nieodzownym akcentem świątecznego stołu. Pozdrawiam Bogusław Sypień

MOJE CIASTO WIELKANOCNE – dla początkujących

Ale ten czas leci niedawno były Święta i Sylwester, a tu już tuż, tuż, zbliża się Wielkanoc, idzie wiosna, wszystko budzi się do życia zatem zapraszam do kuchni. Zaczynam małymi krokami przygotowania do Świąt, kompletuję przyprawy, dodatki, aby być przygotowanym do wypieku domowych mazurków czy ciast.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Korzeniami WIELKANOC od zawsze tkwiła w pogaństwie. Chociaż ma nam upamiętniać zmartwychwstanie Jezusa, to zwyczaje związane z nią są bardzo niechrześcijańskie, wręcz pogańskie. Na przykład o popularnym milutkim „zajączku wielkanocnym” encyklopedia mówi: „Zając to starodawny symbol pogański, który zawsze był wyobrażeniem aktu płodności” (The Catholic Encyclopedia). To samo dotyczy jaj jako symbolu nowo narodzenia i płodności, czy baranka albo kurcząt.

        W starożytności przed wieloma wiekami Wielkanoc była „pierwotnie świętem wiosny na cześć teutońskiej bogini światła, znanej w języku Anglosasów jako Eastre lub Eostre, a w pradawnej Polsce było to święto Światła, czyli Światowida czczone w dniach przesilenia wiosennego”. Ale dość o historii, dla nas Wielkanoc to tradycja, dom pełen gości, spotkania z bliskimi, pyszne potrawy i pyszne ciasta.

        Bardzo bym chciał zachęcić wszystkich do własnych wypieków, spróbujcie choć raz a będziecie dumni ze swoich arcydzieł. Zaznaczam, że poniższe przepisy są dla osób nieposiadających doświadczenia w pracach domowych i gotowaniu. Są to super łatwe przepisy na wykonanie własnego ciasta i mają naprawdę bardzo dużo tolerancji w komponowaniu składników i samym wykonaniu.

        Koło ratunkowe: Pamiętajcie, że wystarczy na najzwyklejsze ciasto wyłożyć trochę owoców np.: jeżyn, malin, mango i bitej śmietany a zrobi się arcydzieło. Zapraszam.

JABŁECZNIK

Potrzebujemy:

masło do wysmarowania tortownicy

110 g cukru

4 kwaśne jabłka, obrane i pokrojone w plastry

225g mąki pszennej

4 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

szczypta goździków w proszku

pół łyżeczki cynamonu w proszku

110g miękkiego masła

2 jajka

mleko

2 łyżki cukru

        Rozgrzać piekarnik do 190 stopni Celsjusza (z termo obiegiem do 170C). Wysmarować masłem tortownicę. Jabłka połączyć z cukrem. W dużej misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawami.

        Dodać masło i mieszać do czasu uzyskania konsystencji panierki. Następnie dodać jabłka, jajka i tyle mleka, aby uformować miękkie ciasto. Rozłożyć ciasto w tortownicy i posypać cukrem.

        Piec 30-40 minut na mocno złoty kolor. Wyjąć tortownicę i odstawić na 10 minut, następnie wyjąć ciasto. Ozdobić np. bitą śmietaną lub lodami. Podawać ciepłe lub zimne. Zawsze wychodzi i jest boskie.

SERNIK Z RODZYNKAMI

Składniki:

100 g rodzynek

40 ml rumu

2 kg mielonego twarogu

6 jajek

150 g cukru

2 łyżki cukru waniliowego

2 łyżeczki budyniu waniliowego w proszku

2 łyżeczki proszku do pieczenia

75 g mąki

50 g kandyzowanych pomarańczy cukier puder do posypania

        Rozgrzać piekarnik do 180C. Rodzynki namoczyć w rumie. W misce wymieszać ser i jaja. Dodać wymieszany cukier, budyń, proszek do pieczenia i mąkę, następnie dodać pomarańcze i rodzynki i wszystko dokładnie wymieszać.

        Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i rozłożyć równomiernie powstałą masę. Piec w piekarniku około 1 godziny. W razie, gdyby sernik przypiekał się zbytnio przykryć go folią aluminiową. Po upieczeniu wyjąć z formy i ostudzić. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Do wykonania sernika z fotografii użyłem ostrężyn i dżemu jeżynowego. Masę serową wylałem na spód zrobiony z pokruszonych kruchych ciastek uformowanych w formie po wymieszaniu z margaryną. Warto się trochę pobawić, efekt jest imponujący. Polecam i zapraszam.

Bogusław Sypień