Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC zaktualizowało swoje wytyczne, stwierdzając, że w pełni zaszczepione osoby mogą podróżować po Stanach Zjednoczonych bez poddawania się testom na koronawirusa lub kwarantannie.

Mimo to, dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky, “wezwała do ostrożności” i powiedziała, że ​​ogólnie będzie „opowiadać się przeciwko podróżom”, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę infekcji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według CDC ponad 100 milionów ludzi w USA – czyli około 30% populacji – otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Uważa się, że osoba została w pełni zaszczepiona dwa tygodnie po otrzymaniu ostatniej wymaganej dawki.

Agencja oświadczyła, że ​​aktualizuje swoje wytyczne dotyczące zaszczepionych osób, ponieważ coraz więcej osób otrzymuje zastrzyki i gromadzi się dowody na temat zapewnianej przez nie ochrony.

W przypadku osób, które nie zostały w pełni zaszczepione, CDC przestrzega swoich zaleceń, aby uniknąć niepotrzebnych podróży. Jeśli podróżują, agencja mówi, aby poddać się testowi na jeden do trzech dni przed podróżą i trzy do pięciu dni po podróży. Ludzie powinni również pozostać w domu i poddać kwarantannie przez siedem dni po podróży, nawet jeśli ich test COVID-19 jest negatywny, twierdzi agencja.

Mimo kapanii szczepień, według danych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do czwartku, w ubiegłym tygodniu w USA odnotowano średnio 66 000 nowych przypadków zachorowań dziennie, w porównaniu z 55 000 dwa tygodnie temu.

W przypadku podróży międzynarodowych agencja twierdzi, że osoby zaszczepione nie muszą poddawać się testowi COVID-19 przed wyjazdem, chyba że wymaga tego kraj docelowy.
W przypadku podróżnych przybywających do USA osoby zaszczepione powinny nadal uzyskać negatywny wynik testu na obecność COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu i przejść trzy do pięciu dni po przylocie. Nie muszą poddawać kwarantannie.

Agencja zwróciła uwagę na potencjalne sprowadzenie do USA mutacji wirusów i różnice w zasięgu szczepień na całym świecie, tłumacząc ostrożność w przypadku podróży zagranicznych.
Już teraz podróże lotnicze w Stanach Zjednoczonych nabierają tempa. Chociaż ruch uliczny utrzymuje się prawie o połowę mniej niż rok temu, w ostatnich tygodniach przez lotniska w USA przewijało się codziennie ponad milion podróżnych.

Linie lotnicze nie wymagają testów na COVID-19 ani dowodu szczepienia w przypadku podróży wewnątrz USA

CDC zacytowało ostatnie badania dotyczące rzeczywistych skutków szczepionek w celu uzyskania zaktualizowanych wskazówek. W zeszłym miesiącu agencja stwierdziła, że ​​w pełni zaszczepione osoby mogą odwiedzać się w pomieszczeniach bez noszenia masek i zachowywania dystansu społecznego. Stwierdzono również, że osoby zaszczepione mogą odwiedzać nieszczepione osoby z jednego gospodarstwa domowego w podobnych warunkach, o ile osoby niezaszczepione są w niskim stopniu narażone na ciężką chorobę w przypadku zakażenia.

Stany Zjednoczone rozpoczęły wprowadzanie szczepionek w połowie grudnia. Szczepionki Pfizer i Moderna wymagają podania dwóch dawek w odstępie kilku tygodni. Jednorazowa szczepionka firmy Johnson & Johnson otrzymała zielone światło od organów regulacyjnych pod koniec lutego.