Ontario ogłosiło po raz trzeci stan wyjątkowy w całej prowincji w związku ze wzrostem liczby przypadków COVID-19, wydając od 12:01 w czwartek nakaz pozostania w domu.

Prowincja rozszerza również uprawnienia do szczepień dla większej liczby osób w wieku powyżej 18 lat w regionach najbardziej dotkniętych wirusem, począwszy od Toronto i Peel

Premier Doug Ford powiedział, że organizowane będą mobilne zespoły oferujące szczepionki w miejscach zbiorowych wysokiego ryzyka: w budynkach mieszkalnych, miejscach kultu i przedsiębiorstwach.Wszyscy pracownicy oświaty w dzielnicach wysokiego ryzyka od przyszłego tygodnia będą mogli rezerwować szczepienia.

„Nadal proszę wszystkich o zaszczepienie się, gdy tylko będą się kwalifikować” – stwierdził Ford, dodając, że ci, którzy kwalifikują się, ale nie przyjęli szczepionki, „narażają swoje życie na niebezpieczeństwo”.

Jeśli podaż szczepień pozostanie niezmieniona, Ford powiedział, że ma nadzieję, że 40 procent dorosłych Ontaryjczyków zostanie zaszczepionych przed końcem czterotygodniowego nakazu pobytu w domu.

Nakaz pozostania w domu wymaga, aby wszyscy mieszkańcy Ontario zostali w domu, z wyjątkiem wyjścia po zakupy spożywcze, skorzystania z usług zdrowotnych (w tym szczepień COVID-19), pracy, której nie można wykonywać zdalnie i ćwiczeń fizycznych w pobliżu domu tylko z tymi osobami z tego samego gospodarstwa domowego.

Sprzedaż w sklepach detalicznych “nieistotnych” będzie ograniczona do odbioru i dostawy przy krawężniku. Dostęp do centrów handlowych będzie ograniczony do określonych celów, takich jak odbiór przy krawężniku. Sprzedaż detaliczna w dużych sklepach będzie również ograniczona do sprzedaży podstawowych artykułów, takich jak artykuły spożywcze, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły apteczne i artykuły higieny osobistej reszta zostanie zagrodzona.

Szkoły i placówki opieki nad dziećmi pozostaną otwarte w regionach zdrowia publicznego, które na to zezwalają.

Wstrzymane zostaną również eksmisje mieszkaniowe.

Pojemność będzie ograniczona do 25 osób i tylko po wcześniejszym umówieniu się w sklepach z artykułami bezpieczeństwa, sklepach optycznych, firmach sprzedających pojazdy silnikowe, łodzie i inne jednostki pływające, naprawach i wypożyczaniu pojazdów, sprzedawcach telekomunikacyjnych. Centra ogrodnicze i szkółki mogą nadal działać z pojemnością 25%.