Z informacji „Dziennika Bałtyckiego” wynika, że pacjentów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku mogą odwiedzać tylko osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki na koronawirusa. Decyzja władz szpitala ma obowiązywać do odwołania.
Szpital poinformował na Facebooku o decyzji dotyczącej segregacji sanitarnej osób odwiedzających swoich bliskich leżących w placówce. Władze szpitala poparły swoją decyzję „rekomendacjami Pomorskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego”.

We wpisie czytamy, że „Uniwersyteckie Centrum Kliniczne do odwołania wstrzymuje odwiedziny u pacjentów hospitalizowanych we wszystkich Klinikach/Oddziałach naszego szpitala”. Poinformowano też, że wyjątek stanowią „osoby odwiedzające, które legitymują się dowodem podwójnego zaszczepienia przeciw Covid-19 z karencją co najmniej 2 tygodni od drugiego szczepienia”. – Obowiązek udowodnienia faktu bycia podwójnie zaszczepionym spoczywa na osobie odwiedzającej – zastrzeżono.Na tym jednak nie koniec restrykcji. Chorego może bowiem odwiedzać jednocześnie tylko jedna osoba i to przez czas nie dłuższy niż 10 minut.

Co ciekawe, na razie w żaden sposób nie jest udowodnione, że osoby zaszczepione nie mogą przekazywać wirusa/ zarażać innych.

Dr Paweł Basiukiewicz skomentował na Twitterze, że wchodzimy w erę “bezdusznego sanitaryzmu”