– Układanie właściwego podmorskiego gazociągu ma się rozpocząć 20 czerwca – powiedział redaktor BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki w Polskim Radiu 24. Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła w czwartek pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Komisja uchyliła 31 maja pozwolenie środowiskowe z 12 lipca 2019 roku wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków. Dotyczy to niektórych gatunków myszy i nietoperzy występujących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu o długości 210 km, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

Układanie właściwego podmorskiego gazociągu ma rozpocząć się 20 czerwca. Wstrzymany został jeden z pięciu elementów inwestycji. – Rozbudowa lądowego systemu przesyłowego w Danii.  Decyzja Duńskiej Komisji Odwoławczej ds. Środowiska i Żywności może mieć jednak przełożenie na oddanie całej inwestycji do użytku w roku gazowym 2022. – Zgodnie z planami gazociąg ma działać w całości od października 2022 roku.