W niedzielę zburzono pomnik Egertona Ryersona na kampusie Uniwersytetu Ryerson.

Nie wiadomo, kto obalił posąg ani kiedy doszło do incydentu.

Zdjęcia i wideo ze sceny przedstawiały posąg leżący na ziemi pod cokołem, pokryty flagą i graffiti.

Policja w Toronto poinformowała, że ​​jest świadoma incydentu i twierdzi, że uważa, iż pomnik został zburzony po protestach w centrum miasta.

Statua została zdewastowana na początku tego tygodnia i została pokryta czerwoną farbą i graffiti z napisem „pokaż światu, ilu z nas zamordowałeś”, „wykop ich” .

W ostatnich latach grupy aktywistów, studenci i wykładowcy domagali się usunięcia pomnika.

Egerton Ryerson był jednym z architektów kanadyjskiego systemu szkół rezydencyjnych, który dążył   asymilacji rdzennych dzieci z kulturą kanadyjską.

Ryerson University mierzył się z tym problemem w przeszłości. W 2010 roku uniwersytet opublikował oświadczenie, w którym stwierdzał, że chociaż Ryerson nie wdrażał ani nie nadzorował szkół rezydencyjnych, jego przekonania „częściowo wpłynęły na ustanowienie tego, co stało się   systemem rezydencyjnym”.

Osiem lat później szkoła dodała tablicę informacyjną obok posągu.

Niedawno pojawiły się  wezwania do zmiany nazwy Ryerson University, a szkolny wydział dziennikarstwa oświadczył 2 czerwca, że ​​zmieni nazwy dwóch swoich publikacji przed nowym rokiem szkolnym, porzucając wszelkie odniesienia do człowieka, od którego imię nosi szkoła.