Humber River Hospital twierdzi, że nadal pracuje nad przywróceniem swoich systemów informatycznych ponad 24 godziny po ataku typu ransomware.

W oświadczeniu we wtorek po południu szpital przyznał, że jego systemy około godziny 2 w nocy 14 czerwca zostały zaatakowane przez  atak złośliwego oprogramowania i że działa w „Code Grey”, ogłaszanym, gdy szpital ma do czynienia z utratą podstawowych usług.

Zagrożenie zostało wykryte niemal natychmiast, a jego 5000 komputerów – w tym zarządzające kartoteką pacjentów – zostało zamkniętych w celu  ochrony danych.

Ransomware zwykle działa poprzez szyfrowanie plików na komputerach docelowych, tak aby ich prawowici właściciele nie mogli uzyskać dostępu do informacji, a następnie  za odszyfrowanie informacji pojawia się żądanie okupu.

Podczas gdy zamknięcie systemu uniemożliwiło zaszyfrowanie danych większości komputerów, niektóre pliki zostały uszkodzone, poinformował szpital.

„W ciągu najbliższych 48 godzin przywrócimy systemy. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie ujawniono żadnych poufnych informacji” – powiedział szpital.

Cyberatak wymusił zamknięcie wielu przychodni. Operacje były kontynuowane zgodnie z planem, a oddział ratunkowy był nadal otwarty, ale działał na zasadzie przekierowania karetki.