Premier Jason Kenney potwierdził wiadomości w piątek po południu, ogłaszając, że 70,2% kwalifikujących się mieszkańców Alberty – ponad 2,6 miliona ludzi – ma co najmniej jeden zastrzyk szczepionki COVID-19. Jedna czwarta kwalifikujących się mieszkańców Alberty ma obie dawki szczepionki.

Oczekuje się, że wszystkie ograniczenia, w tym limity spotkań na świeżym powietrzu i zakazy spotkań w pomieszczeniach,  całkowicie zostaną zniesione jeszcze przed Dniem Kanady.

„Dzięki pracowitości Albertańczyków i decyzji 2,7 miliona ludzi o zaszczepieniu się, dzielą nas zaledwie dwa tygodnie od przywrócenia normalnego życia” – powiedział Kenney.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To ważny kamień milowy i wielkie osiągnięcie, ale na tym nie poprzestaniemy. Będziemy podawać pierwszą i drugą dawkę tak szybko, jak to możliwe, więc nie jesteśmy otwarci tylko na lato, ale otwarci na dobre.”

Osoby chore na COVID-19 nadal będą musiały izolować się po pozytywnym teście, a niektóre środki ochronne w domach opieki długoterminowej pozostaną na swoim miejscu.

Prowincja twierdzi, że mandat dotyczący masek również zostanie zniesiony, ale lokalne zasady dotyczące masek mogą nadal obowiązywać w niektórych miastach lub firmach.

Calgary i Edmonton nie powiedziały jeszcze, czy zniosą przepisy dotyczące obowiązku maskowania, gdy prowincja zniesie swe ograniczenia.