OPP ostrzega przed oszustami oferującymi przez internet domki letniskowe do wynajęcia. W ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zgłoszonych incydentów tego rodzaju znacznie wzrosła. Canadian Anti-Fraud Centre (CAFC) w czasie pandemii odnotowała wzrost liczby skarg o 15 proc. W 2020 roku ofiarami padło 386 osób, które straciły 586 424 dol. Warto pamiętać, że najprawdopodobniej nie wszystkie przypadki są zgłaszane.

Należy być szczególnie ostrożnym z ofertami typu last-minute, radzą eksperci ds. cyberbezpieczństwa. Zalecają dokonywanie rezerwacji za pośrednictwem znanych i sprawdzonych portali i prowadzenia korespondencji z ogłoszeniodawcą właśnie przez portal, a nie prywatnie. Najlepiej jest najpierw zobaczyć lokum, a potem dopiero płacić.

Kolejna rzecz to płatność – nie płacimy przez “wire transfer” czy e-transfer. Jeśli wynajmujący próbuje wywierać presję i przynagla nas do wpłaty, powinno to wzbudzić naszą czujność. Oferty z mediów społecznościowych z żądaniem szybkiej zapłaty przelewem lub gotówką są mocno podejrzane.

TransUnion informuje, że liczba prób oszustwa i wyłudzeń finansowych w czasie pandemii wzrosła o 217 proc., w tym prób naciągnięcia na wakacje – o 49 proc.