Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany w sobotę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas Kongresu tej partii. “Po raz ostatni staję na czele Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział Jarosław Kaczyński po wyborze na kolejną kadencję prezesa PiS.

W sobotę odbywał się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych.

“Dziękuję za wybór, naprawdę nie spodziewałem się, że w tak trudnych czasach będę miał tak mało przeciwników. Naprawdę sądziłem, że będzie ich więcej, chociaż liczyłem na sukces” – mówił zaraz po wyborze Kaczyński. “Po raz ostatni staję na czele Prawa i Sprawiedliwości” – zapowiedział.

“Dziękuję państwu, dziękuję Bogu, że staję na czele wtedy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość stoi przed ogromnymi zadaniami i ogromną szansą – szansą dla Polski, szansą nadrobienia wielowiekowych, tysiącletnich przeszło zaległości” – mówił Kaczyński.

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który – jako pierwszy prezes partii – kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Jarosław Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja.

Terlecki: 1245 głosów za Kaczyńskim, 18 przeciw, 5 osób się wstrzymało

Terlecki podał na konferencji prasowej, że 1245 głosów delegaci oddali za powołaniem Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję jako prezesa PiS; 18 osób było przeciw, a 5 się wstrzymało.

“VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na przewodniczącego niemal jednomyślnie, przy wielkim aplauzie” – dodała rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

Jak dodał Terlecki, Kaczyński “wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną”. “To jest plan, najogólniej można powiedzieć, realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeżeli chodzi o poziom życia obywateli Polski” – zaznaczył wicemarszałek. “To jest, myślę, w największym skrócie najważniejsza konkluzja zjazdu” – podkreślił.

“Będziemy jeszcze rozmawiać, będziemy jeszcze wybierać kolejne władze, jutro – komitet polityczny i sekretarza generalnego partii, ale ten wybór najważniejszy – prezesa – dzisiaj się dokonał” – podkreślił Terlecki. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Mikołaj Małecki

lozo/