Budowa terminalu LNG Ksi Lisims mogłaby rozpocząć się w 2024 roku. Proponowana lokalizacja znajduje się w Wil Milit, około 35 kilometrów na wschód od Gingolx, nadmorskiej miejscowości w BC około 80 kilometrów na północ od Prince Rupert.

Rdzenny  naród Kolumbii Brytyjskiej proponuje budowę nowego obiektu eksportowego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie objętym traktatem wspólnotowym i składa zobowiązanie środowiskowe do osiągnięcia zerowej emisji netto w ciągu trzech lat od rozpoczęcia działalności.

Naród Nisga’a, którego terytorium znajduje się  w pobliżu granicy z Alaska, współpracuje z grupą producentów gazu ziemnego z zachodniej Kanady o nazwie Rockies LNG Partners i firmą energetyczną z siedzibą w Teksasie o nazwie Western LNG. Projekt nosi nazwę Ksi Lisims LNG i obejmowałby rurociąg do transportu gazu ziemnego z północno-wschodniego krańca prowincji na wybrzeże. Sam obiekt szacowany jest na 10 miliardów dolarów.

Skroplony gaz ziemny byłby ładowany na statki i eksportowany do Azji.

W 2000 roku Nisga’a i rządy Kanady oraz BC podpisały traktat, który dał Nisga’a kontrolę nad około 2000 kilometrów kwadratowych terytorium w dolinie Nass w północno-zachodniej części prowincji. „Przyciągnięcie inwestycji do naszych ziem objętych traktatem w Dolinie Nass od dawna było priorytetem dla Nisga’a Nation” – stwierdziła w komunikacie wódz Nisga’a Nation Eva Clayton (na zdjęciu).

Azjatyckie ceny LNG są najwyższe od wielu lat, ponieważ globalne zapotrzebowanie na gaz ziemny jest silne, aby sprostać potrzebom energetycznym wielu krajów.

Wpływ ekonomiczny inwestycji Ksi Lisims LNG szacuje się na 55 miliardów dolarów, wliczając w to instalację, rurociąg i produkcję gazu ziemnego przez 30 lat.

Ksi Lisims LNG negocjuje z dwoma firmami budowę rurociągu. Projekty Enbridge’s Westcoast Connector Gas Transmission i TC Energy’s Prince Rupert Gas Transmission mają już zgody środowiskowe, ponieważ mają one służyć do transportu gazu ziemnego na potrzeby obecnie anulowanych projektów eksportowych LNG w rejonie Prince Rupert.