Mało kto wie, że mogło się nie odbyć. W swych wspomnieniach hr Ronikier, przez główną część okupacji prezes Polskiej Rady Opiekuńczej czyli organizacji niosącej pomoc rodakom pisze w wydanych w 1951r. w USA, a po upadku komunizmu także w Polsce, że jeden z urzędników niemieckiej administracji Generalnej Guberni czyli głównej części okupowanej przez Niemców Polski spytał się w drugiej połowie lipca, co zrobić by powstanie w Warszawie nie wybuchło.

Ciechanowska w USA
Pobyt tam zwyciężczyni w wyborach rok temu miał dwie strony. Pierwsza, rozzłościło to Rosję i nie wiadomo co się musi stać, by po Łukaszence Kreml ją zaakceptował. Z drugiej strony, zmobilizowało to obywateli Białorusi, którzy żyją w USA do zbliżenia się, a potem może być to bardzo skutecznie wykorzystane w pomocy dla rozwinięcia przemysłu i nauki w oswobodzonego od dyktatora kraju

Złoty interes
Przylatujący z południa „turyści” wpłacają kaucje do 4 000 dolarów, że opuszczą Białoruś, a wiadomo, że co najmniej połowa przedostaje się na lewo na Łotwę, do Polski czy na Litwę, gdzie już jest tych uchodźców ponad 5 000.

Jedyny ratunek
Gdy byłem pozbawiony komputera i nie pisałem do Gońca wystosowałem do Episkopatu katolickiego i Episkopatu prawosławnego list, by zacząć się modlić o pokojowe zakończenie konfliktu między obywatelami, a Łukaszenką. Nikt mi nie odpowiedział, ale sam w czasie mszy wznoszę modlitwę o to. Czy może w polskich kościołach w Kanadzie zaczęto by się modlić o pokojowe, bezkrwawe zakończenie tego konfliktu? Czy podobnej treści nie mógłby ktoś z wiernych wznosić w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze na każdej Mszy św. w niedzielę?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ostatni białoruski kawał
Jak długo będzie Kołchoźnik rządził ?
Póki nie sprzeda tego na co są kupcy, głównie Arabowie.

Chłodnik
Jest teraz upalnie więc, jak tylko mogę zajadam się zupą zwaną chłodnikiem. Niestety to co podają w tanich barach na Białorusi jest chłodne, ale nie tak smaczne jak być powinno.
Chłodnik jest bardzo prosty do przyrządzenia, a w internecie jest ich sporo rodzajów. Do mego gustu najlepiej pasuje przepis na – chłodnik litewski, który można przygotować w 20 minut, ale potem trzeba wsadzić do lodówki na 2 godziny. Polecam i …smacznego

Groźby
Kołchoźnik w TV zapowiedział, że oczekuje moc medali więc i sportsmeni i trenerzy mają się starać i bez efektów do domu nie wracać.

Leczenie
Na portalu Prawy.pl był na wywiad ks. Ryszarda Halwy ze specjalistka, medycyny naturalnej Marią Sędziak, która mówiła o swoich metodach uzdrawiania organizmów za pomocą naturalnych metod, jakie dają odpowiednio przez nią przygotowane mieszanki ziół.

Są to, jak sama mówi – “leki z Bożej apteki”, potrafią pomóc w wyjściu z niejednego schorzenia, ale także wspomagają regenerację organizmu po przebytej chorobie czy kuracji chemicznej. Pani ta prowadzi Gabinety Zdrowia i Urody – Nowolipie 9/11, 00-150 Warszawa tel. +22 831 28 06, kom. +48 505 148 794 e-mail: www.gabinetyzdrowiaiurody.pl

Pandemia
Okazało się, że Covid-19 powoduje śmiertelność średnio na świecie nie przekracza setnych części procent. W Polsce na Covid-19 zmarło kilkakrotnie mniej, niż w tym samym czasie na zapalenie płuc
Na HIV/AIDS rocznie umiera na świecie ok. 1 mln. osób. Liczba zakażeń jelitowych bakterią Clostridium difficile jest dużo większa niż liczba osób, u których stwierdzono zainfekowanie wirusem SARS-CoV-2, a przebieg zakażenia jest często o wiele bardziej poważny – dodaje dr Martyka kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskie
Idealna letnia zupa – czyli chłodnik
1 pęczek botwinki z większymi buraczkami
500 ml rosołu lub bulionu
400 g kefiru lub zsiadłego mleka
400 g śmietany 18% (gęstej, z kubka)
2 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki posiekanego koperku
2 małe ogórki gruntowe
1/2 ząbka czosnku
1 łyżeczka octu
PRZYGOTOWANIE
• Botwinkę dokładnie umyć, odciąć buraczki, obrać je, następnie posiekać w drobną kosteczkę. Łodyżki i liście botwinki również drobno posiekać. Jeśli jest dużo liści, nie trzeba dodawać wszystkich.
• Zagotować rosół, dodać buraczki i grubsze łodyżki, gotować pod przykryciem przez ok. 15 minut, na umiarkowanym ogniu, do miękkości buraczków. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać liście. Wywar ostudzić (np. w garnku z zimną wodą).
• Do wywaru dodać kefir lub zsiadłe mleko, śmietanę, łyżkę posiekanego szczypiorku i łyżkę koperku, jednego obranego i pokrojonego w kosteczkę lub startego na tarce ogórka.
• Doprawić startym czosnkiem, solą, pieprzem oraz octem. Wymieszać i schłodzić w lodówce. Podawać z ugotowanymi jajkami, pozostałym startym obranym ogórkiem oraz młodymi ziemniakami. Pozostałą posiekaną zieleninę wykorzystać do dekoracji chłodnika i ziemniaków.

Aleksander Pruszyński