Rząd Ontario ogłosił w minionym tygodniu rozszerzenie treści związanych z Pierwszymi Narodami, Metysami i Inuitami w programie nauczania dla szkół podstawowych. Ministerstwo edukacji oświadczyło, że chce wypełnić lukę istniejącą w programach klas 1 i 3. Zmiany w programie mają być wdrożone do września 2023 roku.

Wprowadzane zmiany mają polegać na szerszym pokazaniu roli rodziny i odporności w społecznościach rdzennych, omówieniu wpływu systemu szkół rezydenckich oraz powrotu do kultury, języka i tożsamości Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów. Minister edukacji Stephen Lecce powiedział, że program jest opracowywany z udziałem partnerów wywodzących się z ludności rdzennej. Realizacja programu i nauczanie o szkołach rezydenckich będą obowiazkowe, co ma podkreślać ważność tych zagadnień, a także służyć walce z rasizmem, pojednaniu i dbałości o dobrostan uczniów wywodzących się z ludności rdzennej.

Joanne Meyer, CEO Metis Nation of Ontario, podkreśliła, że zmiany w programie nauczania były rekomendowane przez komisję ds. prawdy i pojednania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obecnie prowincyjny program nauczania zawiera treści odnoszące się do szkół rezydenckich, kwestii społecznych i historii ludności rdzennej we wszystkich klasach powyżej czwartej.