Związek zawodowy reprezentujący funkcjonariuszy RCMP uważa, że związkowcy powinni mieć możliwość wyboru, czy chcą się szczepić, czy nie. To odpowiedź na decyzję rządu federalnego podaną do wiadomości w tym tygodniu, że podstawowi pracownicy budżetowi, wśród nich członkowie i rezerwiści RCMP, muszą być zaszczepieni do 15 listopada. W przeciwnym razie grozi im zawieszenie w wykonywaniu obowiązków bez prawa do pensji.

Brian Sauve, przewodniczący National Police Federation, przyznał, że związek oczekiwał prawdziwego dialogu z rządem. Jest zawiedziony takim podejściem Ottawy, która po prostu poinformowała RCMP jak ma być.

Przewodniczący federacji przypomniał, że związek będzie w dalszym ciągu dbał o zapewnienie swoim członkom dostępu do szczepień, ale też popiera ich prawo do decydowania, czy będą się szczepić, czy nie. Podkreślił, że konsekwencje tych decyzji zostały wyjaśnione funkcjonariuszom.

Komisarz RCMP Brenda Lucki poparła szczepienia przeciwko COVID-19 pisząc w czwartek na twitterze, że „szczepionki mogą uratować życie – wasze lub tych, których kochacie. Dlatego nie zwlekajcie i zaszczepcie się już dziś!”. Podziękowała przy tym głównemu doradcy medycznemu RCMP, dr. Peterowi Cliffordowi, za jego wiadomość wideo. Clifford w nagraniu zamieszczonym na stronie RCMP porównuje szczepionkę do kamizelki kuloodpornej i pasów bezpieczeństwa mówiąc, że preparat działa podobnie – może nie gwarantuje, że nie zachorujesz, ale może uratować życie.