Bill Gates już kilka lat temu straszył pandemią, przekonując, że świat nie jest na nią gotowy. Teraz miliarder ostrzega przed bronią biologiczną, z której wkrótce mogą skorzystać terroryści. Inicjowana pandemia pokona ludzkość?

Podczas jednego z ostatnich wywiadów Bill Gates zaapelował do przywódców całego świata, by przygotowali się do nowego zagrożenia, które wkrótce w przyszłości może doprowadzić do pogromu ludzkości. Miliarder twierdzi, że za jakiś czas terroryści ruszą na najbardziej ruchliwe lotniska, by rozsiewać tam ospę.

Współzałożyciel Microsoftu wezwał WHO do utworzenia nowej grupy ds. pandemii. Jak dodał, kraje takie jak USA i Wielka Brytania powinny przygotowywać się do kolejnej pandemii.

Miliarder przyznaje, że pandemie mogą powstawać nie tylko w naturalny sposób, ale mogą być też celowo inicjowane. W przyszłości zarazki mogą być wykorzystane przez bioterrorystów.

Mówisz: OK, a co by było, gdyby bioterrorysta przyniósł ospę na 10 lotnisk? Wiesz, jak zareagowałby na to świat? Istnieją epidemie wywołane naturalnie i epidemie wywołane bioterroryzmem, które mogą być nawet znacznie gorsze niż to, czego doświadczamy dzisiaj – mówił Gates.

Zdaniem Gatesa zwiększone nakłady finansowe na zapobieganie pandemii mają wiele dodatkowych korzyści. Jak twierdzi, przyszłe badania mogą obfitować w rozmaite innowacje medyczne, które wykorzystamy do walk z wieloma chorobami…