Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wręczył nominację ambasadorską Markowi Magierowskiemu, który zostanie nowym ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych – poinformowało we wtorek MSZ na Twitterze. Na początku października sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała go na ambasadora RP w Waszyngtonie, gdzie zastąpi urzędującego od listopada 2016 r. Piotra Wilczka.

Marek Magierowski urodził się w 1971 r. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. W październiku 2015 r. zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert ds. dyplomacji publicznej, następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W niedzielę Marek Magierowski zakończył urzędowanie jako ambasador RP w Izraelu. Urząd ten sprawował od czerwca 2018 r.

Poniżej kontynuacja tekstu

W sierpniu po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego szef izraelskiego MSZ Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że Polska „zaaprobowała, nie po raz pierwszy, niemoralną, antysemicką ustawę”; polecił charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie, aby „natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony” i zasugerował, aby Magierowski – ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Od tego czasu Marek Magierowski przebywał w Warszawie.

PAP