Premier Alberty Jason Kenney apeluje o zakończenie blokady dojazdu do kanadyjsko-amerykańskiej granicy i powtarza, że to poważne utrudnienie “dla praworządnych kierowców”. Dodaje, że pojazdy ustawione na autostradzie mogą uniemożliwić przejazd służbom ratunkowym. “Blokada musi się zakończyć natychmiast!”, mówił Kenney w niedzielę po południu.

Blokada jest ideowo związana z konwojem ciężarówek, który pojechał do Ottawy. Znajduje się na autostradzie numer 4 na południe od Lethbridge przed przygranicznym miasteczkiem Coutts. W wielkim korku stoją zarówno ciężarówki, jak i samochody osobowe. Trwa to od soboty po południu. Do granicy i od granicy praktycznie nic nie jest w stanie przejechać.

RCMP przekazało w niedzielę, że próbuje pomagać kierowcom ciężarówek, którzy chcieliby wyjechać z zablokowanej okolicy. Zapewniło, że ambulans do Coutts może dojechać droga szutrową. Może być jednak problem ze strażą pożarną. W Coutts działa ochotnicza straż pożarna, które obsługuje też Sweet Grass w Montanie po amerykańskiej stronie. Gdy granica jest zablokowana, straż nie da rady przejechać, gdyby doszło do pożaru.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kierowca David May, który jeździ od 15 lat i jest zaszczepiony, uważa, że protest nie ma sensu. Ma przewieźć mięso z Brooks w Albercie do Portland w Oregonie. Utknął w Milk River, Alta., gdzie zaparkował i czeka. Mówi, że czeka tu wielu kierowców, którzy są zaszczepieni i mogliby przekroczyć granicę, ale nie są w stanie do niej dojechać.

Służby graniczne w niedzielę poinformowały, że monitorują sytuację. Jeśli zajdzie potrzeba, mogą wezwać na pomoc miejscową policję. Od strony USA nie ma żadnej blokady, dojazd do granicy odbywa się normalnie. Rzecznik CBSA dodał, że zgodnie z Customs Act uniemożliwianie służbom granicznym wykonywania ich pracy jest przestępstwem.

Przejście w Coutts jest jedynym czynnym przez całą dobę siedem dni w tygodniu przejściem między Albertą i Montaną. Tędy przebiega szlak handlowy między Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem. Prowincyjne prawo o ochronie infrastruktury krytycznej uchwalone w 2020 roku pozwala na nakładanie kar m.in. za uniemożliwianie funkcjonowania infrastruktury, w tym autostrad. Osobom indywidualnym grozi kara do 10 000 dol. za pierwszym razem i do 25 000 dol. za każdym kolejnym. Możliwa jest tez kara pozbawienia wolności do pół roku. Premeir Kenney przypomniał, że prowincja może być zmuszona do egzekwowania tego prawa.

Jeden z członków United Conservative Party, poseł z Taber-Warner, Grant Hunter, przyjechał z rodziną, by okazać wsparcie protestującym. Zamieścił na fejsbuku zdjęcia przy ciężarówkach.

Liderka NDP, Rachel Notley, oświadczyła, że jej partia potępia blokowanie dojazdu do granicy, a także akty wandalizmu i używanie nienawistnych symboli, które można było obserwować przez weekend.