Premierzy Alberty i Saskatchewan wraz z 16 gubernatorami stanów USA podpisali list, w którym wzywają rządy federalne obu krajów do natychmiastowego wycofania obowiązku szczepienia dla transgranicznych kierowców ciężarówek.

Sygnatariusze listu wezwali premiera Kanady Justina Trudeau i prezydenta USA Joe Bidena do natychmiastowego przywrócenia poprzednich zwolnień ze szczepień i kwarantanny.

„Rozumiemy kluczowe znaczenie szczepionek w walce z COVID-19 i nadal zachęcamy kwalifikujące się osoby do szczepienia. Jesteśmy jednak głęboko zaniepokojeni, że zniesienie tych zwolnień miało wyraźnie negatywny wpływ na łańcuch dostaw w Ameryce Północnej, koszty życia i dostęp do podstawowych produktów dla ludzi w obu naszych krajach” — czytamy w liście podpisanym 16 lutego.

Premier Alberty Jason Kenney powiedział 16 lutego w poście na Twitterze , że obowiązek  szczepień jest „złym teatrem zdrowia publicznego” i że „musi zniknąć”.

Premier Saskatchewan Scott Moe powiedział na Twitterze , że Ameryka Północna już boryka się z ograniczeniami w łańcuchu dostaw i środki te „wywrą znaczną presję” na rodziny kanadyjskie i amerykańskie.

Uwagi Moe odzwierciedlają te zawarte w liście, w którym stwierdzono, że czas decyzji o zaprzestaniu stosowania szczepionek i zwolnień z kwarantanny dla kierowców ciężarówek „nie mógł być gorszy”, ponieważ Ameryka Północna już teraz boryka się z poważnymi ograniczeniami w łańcuchu dostaw.

„Te ograniczenia, w połączeniu z rosnącą inflacją, nakładają znaczne obciążenia na mieszkańców Kanady i Stanów Zjednoczonych” – czytamy w liście.

„Ponadto stowarzyszenia transportowe poinformowały nas, że brak zwolnień zmusi tysiące kierowców do opuszczenia branży transportowej, która już teraz boryka się ze znacznym niedoborem siły roboczej. Usunięcie tych zwolnień jest ostatecznie niepotrzebne i nie możemy sobie pozwolić na utratę kolejnych kierowców ciężarówek, którzy przewożą żywność i inne niezbędne towary przez granicę”.

8 lutego Saskatchewan ogłosił plany zniesienia wszystkich nakazów szczepień przeciwko COVID-19 14 lutego, a zasady maskowania wygasną do końca miesiąca. Alberta zakończyła również swój mandat na szczepionki 8 lutego, znosząc od 1 marca większość innych ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego, w tym obowiązek maskowania.

Wspólny list pojawia się po tym, jak Trudeau 14 lutego powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych , aby zająć się trwającymi protestami w Ottawie przeciwko mandatom rządu federalnego na COVID-19. Ustawa daje władzom dodatkowe uprawnienia, takie jak zapewnienie narzędzi prawnych do odcięcia finansowania protestującym lub zamrożenie kont firmowych firm, których ciężarówki są używane do wszelkich blokad i pozbawienie ich ubezpieczenia.

Większość kanadyjskich premierów – Alberty, Manitoby, Saskatchewan, Quebecu, Nowej Szkocji, Nowego Brunszwiku i Wyspy Księcia Edwarda – stwierdziła, że ​​decyzja rządu federalnego o powołaniu się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych jest nieuzasadniona.