– Finlandia i Szwecja nie powinny opierać swojego bezpieczeństwa na szkodzeniu bezpieczeństwu innych państw, a ich przystąpienie do NATO może mieć szkodliwe konsekwencje i spotkać się z pewnymi militarnymi i politycznymi konsekwencjami – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, podczas piątkowej konferencji prasowej.

Portal „The Hill” zaznacza, że Finlandia i Szwecja udzieliły znaczącego wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainie, od czasu rosyjskiego ataku.

W piątek na konferencji prasowej po wirtualnym szczycie liderów państw członkowskich NATO, sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg ogłosił, że NATO rozlokowuje części swoich sił szybkiego reagowania. Zapowiedział też, że Sojusz będzie dalej dostarczał broń Ukrainie, w tym systemy obrony powietrznej. – Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. (…) Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele – powiedział Stoltenberg. W szczycie wzięli udział również przywódcy Finlandii i Szwecji.