Obecność naszych sojuszników z Kanady ma podwójny charakter; z jednej strony to wyraz politycznego wsparcia, ale z drugiej strony także i wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą – powiedział w czwartek po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że obecność naszych sojuszników z Kanady ma podwójny charakter. “Z jednej strony wyraz politycznego wsparcia, dodatkowo obok braterstwa broni i obecności kanadyjskich żołnierzy tutaj, w naszym rejonie, którzy wspierają, budują, architekturę naszego bezpieczeństwa, ale z drugiej strony to także i wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą i z broniącymi swojej wolności, niepodległości, suwerenności Ukraińcami, którzy każdego dnia walczą przeciwko rosyjskiej napaści” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że to właśnie Kanada od razu na samym początku konfliktu na Ukrainie przysłała do Polski, w rejon w pobliżu granicy z Ukrainą swoich żołnierzy. “Żeby dodatkowo wsparli wszystkie działania humanitarne i wsparli także bezpieczeństwo Rzeczypospolitej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Duda.

pap
Prezydent relacjonował, że rozmowa dotyczył również funduszy na odbudowę Ukrainy. – Wyraziłem nadzieję, że te fundusze będą mogły płynąć z UE, że Ukrainie zostanie nadany status kandydata do Unii – wskazywał. – Ale – jak dodał – mam także nadzieję, że będą to nie tylko fundusze europejskie, ale także światowe, że włączy się także Kanada, Stany Zjednoczone.

– Rozmawialiśmy z Panem Premierem także o tym, że zbrodniarze wojenni muszą być bezwzględnie ścigani – mówił Andrzej Duda. – Polska wspiera prokuratorów międzynarodowych w poszukiwaniu, zbieraniu dowodów zbrodni rosyjskich na Ukrainie. Nie ma co ukrywać, to są zbrodnie noszące znamiona ludobójstwa – podkreślał.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zwracał wcześniej uwagę, że Kanada jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a wizyta premiera tego kraju w Polsce ma na celu potwierdzenie jedności NATO wobec agresji Rosji na Ukrainę. Jak zaznaczył, Kanada zadeklarowała duże wsparcie jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców ukraińskich. Minister dodał, że wynika to z faktu, iż w Kanadzie mieszka liczna mniejszość ukraińska.