Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że Rosjanie nie mogą blokować ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Sojuszu.

„Ukraina jest suwerennym niepodległym państwem. Ma swoje prawo do wyboru własnej drogi. Szanujemy decyzje demokratycznie wybranego rządu Ukrainy” – podkreśli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego – „Dlatego to do nich [Ukraińców] należy decyzja, czy chcą członkostwa w NATO, czy nie, a następnie od 30 państw członkowskich zależy decyzja w tej sprawie, ale nie do Rosji”. Stoltenberg odradził Rosji domaganie się prawa weta w tej kwestii.

Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg szybko odniósł się do propozycji prezesa Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonej przy okazji wyjazdu na Ukrainę.

Jens Stoltenberg odrzucił sugestie Jarosława Kaczyńskiego, by na Ukrainie pojawiła się „misja pokojowa” angażująca państwa NATO. „Wspieramy wysiłki pokojowe. Wzywamy Rosję i prezydenta Putina do wycofania swoich wojsk, ale nie planujemy rozmieszczenia wojsk NATO na terenie Ukrainy” – słowa Stoltenberga zacytowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN, której korespondent był obecny na konferencji.

Popieramy wszelkie wysiłki zmierzające do znalezienia rozwiązania dyplomatycznego i oczywiście popieramy i z zadowoleniem przyjmujemy negocjacje, które obecnie toczą się między Ukrainą a Rosją – zadeklarował sekretarz generalny NATO. Uznał on przy tym, że szansa Ukraińców przy stole rokowań związana jest z „sytuacją na polu bitwy”.  „Dlatego odwaga, zaangażowanie i wsparcie sojuszników NATO dla Sił Zbrojnych Ukrainy jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o to, co Ukraińcy mogą osiągnąć w ramach procesu negocjacyjnego z Rosją”.