Premier Justin Trudeau złożył w niedzielę niespodziewaną wizytę w Kijowie, spotykając się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zwiedzając  zbombardowane przedmieścia i zapowiadając trwałe wsparcie dla ogarniętego wojną kraju.

Otworzył też ponownie ambasadę kanadyjską i powitał ambasadora w stolicy, Kijowie. Trudeau towarzyszyła wicepremier Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Mélanie Joly oraz uzbrojony oddział bezpieczeństwa.

Na konferencji prasowej z Zełenskim Trudeau pochwalił prezydenta Ukrainy za jego przywództwo i odwagę Ukraińców w obronie swojego kraju, w tym w Irpinie.

„To była prawdziwa inspiracja,  zobaczyć, jak ludzie stają w obronie swojego życia, swojej społeczności, świetlanej przyszłości dla siebie i swoich rodzin w kraju, który kochają” – powiedział Trudeau.

Kanadyjski premier dołączył w ten sposób do orszaku innych przywódców, dygnitarzy i celebrytów, którzy odwiedzili Ukrainę, aby okazać swoje wsparcie. Muzycy rockowi Bono i The Edge of U2 zagrali w niedzielę koncert-niespodziankę na kijowskiej stacji metra kilka przecznic od pałacu prezydenckiego.

 

Trudeau powiedział, że jasne jest, że rosyjski prezydent Władimir Putin jest odpowiedzialny za „ohydne zbrodnie wojenne” i że Kanada będzie wspierać Ukrainę w dochodzeniu sprawiedliwości. Zapowiedział również pomoc wojskową w postaci dodatkowych kamer do dronów, zdjęć satelitarnych, broni strzeleckiej i większej liczby pocisków artyleryjskich do haubic M-777, które dostarczyła Kanada.

Premier zapowiedział też zniesienie na przyszły rok wszystkich ceł na import z Ukrainy do Kanady oraz nałożenie przez rząd federalny nowych sankcji na rosyjskie osoby i podmioty.

Zapytany, czy państwa NATO są zaniepokojone groźbą  wojny nuklearnej, Trudeau powiedział, że „żadne nieodpowiedzialne potrząsanie szabelką” nie odstraszy zwolenników Ukrainy.

„Putin i jego wspólnicy poniosą klęskę. Ukraina zwycięży” – powiedział Trudeau na zakończenie swoich uwag. 

Podczas konferencji prasowej Zełenski powiedział, że z zadowoleniem przyjął wsparcie Kanady, odnosząc się do Trudeau jako przywódcy kraju, z którego Ukraina nie może prosić o większe wsparcie. Zełenski zauważył jednak, że Kanada może mieć wpływ na przekonanie innych, silniej uzbrojonych członków NATO do dostarczenia Ukrainie bardziej zaawansowanej broni.

Naciskał również Trudeau, aby poparł wezwanie Ukrainy do współczesnego Planu Marshalla — nawiązującego do alianckiego programu odbudowy gospodarek zachodniej i południowej Europy po II wojnie światowej — dla jego rozdartego wojną kraju.

 

Wcześniej w niedzielę Trudeau brał udział w  podniesieniu flagi w ponownie otwartej ambasadzie Kanady w Kijowie, symbolicznym momencie, który nieco się nie powiódł, gdy odkryto, że mechanizm podnoszenia flagi na wybranym słupie nie działa. Flaga została podniesiona na maszcie przy metalowej klatce schodowej z boku budynku.

Ambasada USA w stolicy Ukrainy również została ponownie otwarta w niedzielę.