W poniedziałek w południe Prezydent Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.

10 kwietnia, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej – w której zginęła polska delegacja udająca się na uroczystość w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej – Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie „wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców”. Podkreślał, że musimy zdecydowanie walczyć z zakłamywaniem historii, odwracaniem roli kata i ofiary. – Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce” – mówił.

Andrzej Duda przypomniał, że ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego będzie domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami. – Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski. Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani – oświadczył. Podkreślił, że „przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską”.

Prezydent przypomniał wtedy, że „w 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina bestialsko zamordowano blisko 22 tysiące naszych rodaków: żołnierzy Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, ale też wielu cywilów – przedstawicieli elit II Rzeczypospolitej”.