Poseł konserwatywny Pierre Poilievre, ubiegający się o stanowisko lidera partii, przedstawił ustawę Prevention of Government-imposed Vaccination Mandates Act, znoszącą obowiązek szczepień i zakazującą wprowadzania podobnych nakazów w przyszłości. Obecnie miliony Kanadyjczyków, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, nie mogą korzystać z lotów krajowych i podróży pociągiem. Wielu nie może też wyjechać z kraju. Niezaszczepieni pracownicy federalni pozostają na przymusowych bezpłatnych urlopach, nawet jeśli pracują z domu.

Zaproponowana przez Poilievre’a ustawa C-278 wprowadza poprawki do Financial Administration Act w taki sposób, że zaszczepienie przeciwko COVID-19 nie może być warunkiem zatrudnienia na stanowisku federalnym. Ustawa przewiduje podobne zmiany w Kodeksie Pracy. Ponadto rząd federalny nie miałby prawa zwolnienia urzędnika (lub zawieszenia go, lub zmniejszenia mu pensji) tylko dlatego, że dana osoba byłaby niezaszczepiona.

Dalej ustawa C-278 zmienia Aeronautics Act zakazując wprowadzania zasad, nakazów czy środków bezpieczeństwa, które umożliwiałyby odmawianie prawa do wejścia na pokład tylko na podstawie statusu szczepiennego. Analogiczne poprawki miałyby wejść do Railway Safety Act i Canada Shipping Act.

Poilievre w oświadczeniu stwierdził, że restrykcje wprowadzane przez Trudeau są bezpodstawne z punktu widzenia nauki. Premier łamie Kartę Praw i Swobód i prowadzi politykę podziałów, marginalizując część społeczeństwa, podczas gdy inne kraje wychodzą z pandemii. Poilievre dodał, że Trudeau kontynuuje politykę dyskryminacji, mimo że jego własny główny urzędnik ds. zdrowia publicznego powtarza, że musimy zacząć wracać do normalności.