Rosja wykorzystuje gaz do stosowania własnych sankcji wobec każdej europejskiej rodziny, uderza w budżety Europejczyków za pomocą nacisku na rynku energetycznym – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w środę wieczorem nagraniu.

“Widzimy, jak błędną była polityka niektórych liderów krajów europejskich, która sprawiła, że Europa stała się zakładnikiem dostaw gazu z Rosji” – stwierdził szef ukraińskiego państwa.

“Podczas gdy UE nie włącza gazu do pakietów sankcyjnych, Rosja wykorzystuje gaz do swoich własnych sankcji wobec każdej europejskiej rodziny. Uderza w rodzinne budżety Europejczyków za pomocą nacisku na rynku energetycznym” – powiedział Zełenski.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według prezydenta “Rosja wypróbowuje na Ukrainie wszystko to, co może być zastosowane też przeciwko innym krajom Europy”. “Zaczęło się od gazowych wojen, a zakończyło pełnowymiarowym atakiem, rakietowym terrorem, spalonymi miastami Ukrainy” – oznajmił.

Zełenski wypowiedział się też o kwestii dostaw broni na Ukrainę.

“Nazwa HIMARS stała się dla naszych ludzi jak rodzima – tak jak wcześniej Javelin, NLAW, Stuhna czy Neptun” – podkreślił Zełenski, odnosząc się do nazw uzbrojenia wykorzystywanego w działaniach zbrojnych przeciwko armii rosyjskiej. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2607)

“I kolejna taka ważna nazwa będzie związana ze współczesnymi systemami obrony powietrznej, o które prosimy partnerów. (…) Mamy pewne uzgodnienia w tej sprawie, są pewne sukcesy, które pozwolą niszczyć część rakiet, ale potrzebna jest całkowicie inna szybkość i skala obrony” – dodał.

“Ale wszystko zależy od politycznych decyzji, które mogą być podjęte w kluczowych stolicach” – zaznaczył prezydent i zwrócił uwagę, że ten temat był poruszony w środę podczas wystąpienia w Kongresie USA pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej.

 

za PAP