Farmaceuci w całej prowincji mogą od poniedziałku bezpośrednio przepisywać lek przeciwwirusowy Paxlovid. Recepty  aptekarzy można realizować zarówno osobiście, jak i wirtualnie.

Paxlovid, który zmniejsza ciężkie objawy COVID-19, jest bezpłatny dla pacjentów z objawami COVID-19 i dodatnim wynikiem testu PCR lub tzw. szybkiego testu.

Prowincja wymaga, aby osoby, które udają się do apteki po lek, zgłosiły się na leczenie w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Kwalifikujący się biorcy muszą również mieć co najmniej 60 lat lub mieć co najmniej 18 lat i mieć obniżoną odporność. Ponadto dorośli, którzy są bardziej narażeni na ciężkie skutki COVID-19 z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca lub płuc, mogą również otrzymać Paxlovid w aptece.

„Zwiększając dostęp do tych metod leczenia w wygodniejszy sposób, pomagamy zachować zdrowie ludzi i zmniejszyć liczbę przyjęć do szpitali związanych z COVID-19” – powiedziała minister zdrowia Ontario Sylvia Jones  dodając, że farmaceuci już wydawali lek  w około 4000 lokalizacji w całym Ontario osobom posiadającym receptę od lekarza.

„Chociaż jest to program dobrowolny, jesteśmy dość optymistyczni, że wielu farmaceutów zdecyduje się wystawiać recepty, ponieważ jest to dla nich kolejna ścieżka bezpośredniej pomocy swoim pacjentom. …  ”.

Justin Bates, dyrektor generalny Ontario Pharmacists Association, powiedział, że przewiduje, że większość aptek w prowincji „podejmie się tego”.

Więcej na temat tego leku można przeczytać tutaj.