Dr Anthony Fauci, obecnie najlepiej opłacany pracownik rządu, poinformował w poniedziałek, że opuści stanowisko szefa Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych – stanowisko, które umożliwiło mu przeforsowanie blokad i nakazów na szczepionki, które pozostawiły po sobie ogromne zniszczenia gospodarcze, kulturowe i zdrowotne .

Fauci nie przyznał się do negatywnych skutków polityki, którą forsował jako doradca zarówno Trumpa, jak i Bidena, i nadal odmawia nawet w pełni przyznania się do swojej roli.

Odejście dr Fauci, lat 81, nie było całkowicie nieoczekiwane. Od pewnego czasu dawał do zrozumienia, że ​​myśli o przejściu na emeryturę, mówiąc w zeszłym miesiącu , że „prawie na pewno” to zrobi do 2025 roku. W niedzielnym wywiadzie powiedział, że „nie przechodzi na emeryturę w klasycznym sensie”, ale poświęci się podróżowaniu, pisaniu i zachęcaniu młodych ludzi do służby państwowej.

Niektórzy Republikanie, którzy uważają dr Fauci za symbol ograniczeń Covid-19, którym się sprzeciwiali, obiecali w poniedziałek, że zbadają jego rolę – nawet jeśli będzie na emeryturze – gdyprzejmą kontrolę nad Kongresem w listopadzie. Powiedzieli, że zbadają jego reakcję na pandemię koronawirusa, powołując się na badania, które jego instytut sfinansował w instytucie wirusologicznym w Wuhan w Chinach, gdzie nowy koronawirus pojawił się pod koniec 2019 roku.

Niewielu naukowców miało tak duży lub tak długotrwały wpływ na politykę publiczną. Dr Fauci zaczął pracować w National Institutes of Health w 1968 roku, gdy prezesem był Lyndon B. Johnson; został mianowany dyrektorem oddziału ds. chorób zakaźnych w 1984 roku, podczas epidemii AIDS.

Jego odpowiedź na pandemię wywołała krytykę, przyznał też, że nie była idealna. Na początku epidemii powiedział Amerykanom, że nie ma potrzeby noszenia masek w celu ochrony przed zakażeniem nowym koronawirusem;  powiedział, że udzielił tej rady, ponieważ masek brakowało w tym czasie.

 

Dr Fauci zaciekle ścierał się z senatorem Rand Paulem, republikaninem stanu Kentucky, który publicznie oskarżył go o kłamstwo na temat badań, które jego instytut finansuje w Chinach.

Pan Paul należy do republikanów, którzy powiedzieli, że zbadają  Fauciego, jeśli jesienią przejmą kontrolę nad Kongresem. Spekulowano, że przejdzie na emeryturę, aby uniknąć takiej możliwości.

Dr Fauci odrzucił ten pomysł jako „bzdury”, a także powiedział, że nie ma zamiaru pracować dla przemysłu farmaceutycznego, jak sugerowali niektórzy z jego krytyków.