W niedzielę  w Long Point nad jeziorem Erie było tak wiele ptaków, że pojawiły się jako ogromny doughnut na amerykańskim radarze meteorologicznym w Buffalo w stanie Nowy Jork

Obraz  szeroko udostępniony w mediach społecznościowych – to znak corocznej migracji milionów ptaków na południe, która odbywa się przez Kanadę, zwiastując nadejście krótszych dni i niższych temperatur.

Zjawisko to nazywa się „ pierścieniem grzędowym ”.

Obraz został opublikowany w mediach społecznościowych przez meteorologa Coreya Eldera, który poinformował CBC News w e-mailu, że chociaż często można zobaczyć pierścienie grzędowe, rzadko można zobaczyć „tak idealny koncentryczny pierścień”.

Rozmiar i skala roju ptaków w Long Point są tak ogromne, że rejestruje się na radarze, mimo że Buffalo znajduje się 167 kilometrów dalej. To dlatego, że Long Point jest największą mierzeją słodkowodną na świecie i jednym z najważniejszych obszarów dla ptaków wędrownych w Ameryce Północnej.

Ten piaszczysty, wąski i niezamieszkany półwysep rozciąga się na 40 kilometrów w głąb jeziora Erie. Jest tam tak wiele zagrożonych gatunków, że został uznany za Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO .

Rój pochodzi prawdopodobnie z większości południowego Ontario. Zjawisko  trwa przez kilka tygodni, a potem pewnego dnia ptaki decydują się na odlot i odlatują na zimę do południowych Stanów Zjednoczonych lub Ameryki Południowej.