Premier Justin Trudeau zmienił nieco  swój gabinet, zamieniając ministra zamówień na ministra rozwoju gospodarczego Ontario.

Filomena Tassi została przeniesiona z funkcji ministra usług publicznych i zamówień na nową funkcję ministra odpowiedzialnego za Federalną Agencję Rozwoju Gospodarczego Południowego Ontario.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W oświadczeniu Tassi poinformowała  że jej mąż doznał dwóch udarów, a  zmiana nastąpiła po tym, jak poprosiła o mniejsze obciążenie pracą.

„Spotkałam się z premierem w zeszłym miesiącu, aby przedyskutować zrównoważenie potrzeb mojej rodziny z wymaganiami dotyczącymi podróży wobec mnie jako ministra usług publicznych i zamówień, departamentu, który działa w każdym zakątku tego kraju” – powiedziała.

„Chcę podziękować premierowi, że potraktował moją sytuację jako wyzwanie do rozwiązania, a nie jako wybór między rodziną a służbą publiczną” – dodała.

Rolę Tassi w zamówieniach publicznych przejmuje Helena Jaczek, która została przeniesiona ze swojej roli w Ontario.

W swojej nowej roli Jaczek będzie odpowiedzialna za nadzorowanie zakupu szczepionek i środków ochrony osobistej, które miały kluczowe znaczenie w walce z COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jaczek, lekarka, która praktykowała w Women’s College Hospital w Toronto, była wcześniej ministrem zdrowia i opieki długoterminowej, oraz ministrem opieki społecznej w Ontario.
Jaczek urodziła się w Anglii jej ojcem był Polak, a matka Angielką.
 

Trudeau został zapytany, dlaczego nie wprowadził szerszych zmian w swoim gabinecie, a konkretnie nie wymienił ministrów odpowiedzialnych za nadzorowanie transportu i wydawanie paszportów, po miesiącach zaległości i chaosu w tych obszarach.

„W ciągu ostatnich wielu miesięcy widzieliśmy prawdziwe wyzwania tutaj w Kanadzie i na całym świecie, a nasz rząd jest skoncentrowany i pracuje każdego dnia,  aby wspierać Kanadyjczyków w tym bardzo trudnym czasie, i to jest ciężka praca, którą  zamierzamy kontynuować.

Trudeau powiedział również, że jego rząd jest gotów zaoferować dodatkową pomoc finansową Kanadyjczykom, którzy zmagają się z rosnącymi kosztami życia, ale szuka  sposobów na zrobienie tego bez przyczyniania się do inflacji.