Rząd federalny utworzy zespół do walki z rosyjską dezinformacją i propagandą ogłosił  premier Justin Trudeau.

„Musimy kontynuować walkę z rosyjską dezinformacją. Dlatego Kanada utworzy specjalnie oddelegowany zespół, który pomoże zwiększyć nasze możliwości monitorowania i wykrywania rosyjskiej i innych dezinformacji sponsorowanych przez państwo ” – poinformował

Trudeau powiedział, że zespół ds. zwalczania dezinformacji pozwoli Kanadzie na „głębszą współpracę międzynarodową, w tym poprzez mechanizm szybkiego reagowania G7”, który jest inicjatywą między państwami G7, aby zapobiegać zagrożeniom dla wszystkich krajów objętych traktatem.

Od początku 2022 r. rząd federalny podjął również inne inicjatywy wymierzone w rosyjską dezinformację, w tym opublikował dokument pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji faktami – rosyjska inwazja na Ukrainę”. Dokument wymienia roszczenia rozpowszechniane przez Rosję w Internecie i dostarcza wyjaśnienia rządu federalnego w tej kwestii.

„Kreml od dawna szerzy dezinformację i propagandę, aby osiągnąć swoje cele” – czytamy w dokumencie. „Nadal rozpowszechnia kłamstwa, aby usprawiedliwić swoją niesprowokowaną, nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę”.

Kanada przekazała Ukrainie w 2022 r. ponad 3,4 mld dol. , w tym prawie 2 mld dol. w formie bezpośredniej pomocy finansowej, która została już wypłacona.