Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz w wywiadzie dla telewizji “Bild” w poniedziałek wieczorem poskarżył się na “turystykę socjalną” ukraińskich uchodźców do Niemiec. Po krytyce, z jaką spotkała się jego wypowiedź Merz we wtorek rano przeprosił za swoje słowa.

W odniesieniu do Ukraińców Merz stwierdził: “Obecnie mamy do czynienia z turystyką socjalną tych uchodźców: do Niemiec, z powrotem na Ukrainę, do Niemiec, z powrotem na Ukrainę”. Jego zdaniem “mamy problem, który narasta. Wiosną zwracaliśmy uwagę, że może się pojawić”. Zdaniem szefa CDU tłem tego zjawiska jest fakt, że początkowo ukraińscy uchodźcy mieli prawo do świadczeń na podstawie ustawy o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl – od czerwca otrzymują świadczenia podstawowe, czyli takie same jak osoby pobierające zasiłek Hartz IV.

 

Friedrich Merz we wtorek rano zdecydował się przeprosić. “Pojawiło się wiele krytycznych uwag na temat moich wczorajszych komentarzy dotyczących uchodźców z Ukrainy. Ubolewam nad użyciem słowa +turystyka socjalna+. To był nietrafny opis problemu, który można zaobserwować w pojedynczych przypadkach” – napisał na Twitterze Merz.

pap. gon

an/