Kanadyjskie firmy od 6 października będą miały możliwość nałożenia dodatkowej opłaty za transakcje kartą kredytową, ale tylko około jedna na pięć rozważa nałożenie dodatkowej opłaty na klientów, wynika z badania Kanadyjskiej Federacji Niezależnych Przedsiębiorców (CFIB) .

Od 6 października 2022 r. firmy będą mogły pobierać dodatkową opłatę w punkcie sprzedaży, jeśli klient chce zapłacić kartą kredytową. Nowe przepisy pojawiły się po ugodzie z pozwem zbiorowym, która wymagała od Visa i Mastercard umożliwienia sprzedawcom decyzji, czy chcą przenieść koszty akceptowania kart kredytowych na swoich klientów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przed pozwem banki nie pozwalały firmom na pobieranie opłat za karty kredytowe, twierdząc, że zniechęciłoby to ludzi do korzystania z nich. Opcja dopłaty nie będzie dostępna w Quebecu ze względu na przepisy dotyczące ochrony konsumentów.

W ankiecie CFIB 26 procent firm stwierdziło, że dodałoby dopłatę, jeśli konkurenci to zrobią, 40 procent stwierdziło, że nie ma jeszcze pewności, a 15 procent stwierdziło, że nie doda dopłaty.

„Większość mniejszych handlowców wciąż nie jest zdecydowana lub nie planuje dopłat, ponieważ nie chcą ryzykować utraty klientów. Jednak ważne jest, aby wiedzieli, że będą mieli tę opcję”, uważa Corinne Pohlmann, wiceprezes ds. krajowych w CFIB.

Badanie wykazało, że firmy, które bezpośrednio obsługują klientów, rzadziej dodawały dopłaty, podczas gdy firmy, które głównie kontaktują się z innymi firmami, częściej dodawały dopłaty.

Badanie wykazało również, że 35 procent firm obecnie zachęca swoich klientów do korzystania z innych form płatności, a 28 procent podnosi ceny, aby pokryć opłaty za karty kredytowe.

Dopłaty zostaną ograniczone do 2,4 procent lub kwoty, jaką obciążana jest firma, aby zaakceptować karty kredytowe – w zależności od tego, która z tych wartości jest mniejsza.

Telus już zapowiedział , że będzie pobierał 1,5 proc. opłaty za transakcje kartą kredytową i sugeruje klientom korzystanie z innych metod płatności.

CFIB twierdzi, że konieczne jest uczciwe ujawnienie opłat i że firmy będą musiały informować, że dodają dopłatę. Sugeruje, aby poinformować klientów o przyczynie opłaty i wyjaśnić, jak mogą ją obejść.