Ontario chce przejąć pracowników służby zdrowia z innych prowincji, aby wypełnić braki.
Premier Doug Ford ma wprowadzić zmiany, które pozwolą kanadyjskim pracownikom służby zdrowia zarejestrowanym lub licencjonowanym w innych prowincjach rozpocząć natychmiast praktykę w Ontario.

Obecnie przed podjęciem pracy w prowincji pracownicy służby zdrowia muszą być zarejestrowani w jednym z kolegiów ds. ochrony zdrowia w Ontario . Jednak w celu „przezwyciężenia biurokratycznych opóźnień” Ontario jest gotowe poluzować te zasady.

Rząd Forda zapowiedział, że stosowne zmiany legislacyjne wprowadzi w lutym.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Do pielęgniarek, lekarzy i pracowników służby zdrowia w całej Kanadzie: jeśli myśleliście by Ontario stało się waszym nowym domem, teraz jest czas, aby to zrobić” – powiedział Ford  w Windsor, Ontario w czwartek.

Komunikat ten pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak Ford ogłosił plan prowincji dotyczący inwestowania w prywatne kliniki w celu wykonywania większej liczby procedur. Krytycy wyrazili obawy, że pracownicy służby zdrowia mogą być skłonni do opuszczania sektora publicznego dla lepszych wynagrodzeń i godzin pracy, co poskutkuje poważniejszymi brakami kadrowymi.

„Dzięki naszym nowym zasadom „As of Right”, Ontario jest pierwszą prowincją w Kanadzie, która umożliwia pracownikom służby zdrowia z całego kraju natychmiastowe rozpoczęcie pracy” – powiedział Ford.

Premier powiedział, że prowincja nie oferuje zachęt finansowych dla pracowników służby zdrowia rozważających przyjazd do Ontario.

Opierając się na wysiłkach zmierzających do zwiększenia liczby personelu, rząd zapowiedział, że jest również przygotowany do zezwolenia pracownikom służby zdrowia, w tym pielęgniarkom, ratownikom medycznym, terapeutom oddechowym i innym, na pracę poza ich zwykłymi stanowiskami. „Tak długo, jak mają wiedzę, umiejętności i rozsądek, aby to zrobić” – czytamy w komunikacie.

Nie podano szczegółowych informacji na temat sposobu oceny „osądu” i „wiedzy”.

„Zapewni to szpitalom i innym placówkom większą elastyczność, aby pracownicy służby zdrowia mogli pełnić najbardziej poszukiwane role we właściwym czasie”.